Uczą, jak wygląda słowo

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 24.10.2017 15:26

Zaczęło się od głuchoniemego Piotrusia, któremu ks. Falkowski chciał pomóc. Założony przez niego Instytut Głuchoniemych świętuje 200 lat.

Podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz dziękował za "całe dobro, które działo się i dzieje w Instytucie". Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz dziękował za "całe dobro, które działo się i dzieje w Instytucie".

7-letniego Piotra Gąsowskiego, głuchoniemego od urodzenia, ks. Jakub Falkowski poznał, gdy uczył w szkole w Szczuczynie Mazowieckim. Młody pijar postanowił pomóc chłopcu i jemu podobnym.

Podczas podróży po Niemczech, zbierał doświadczenia w nauczaniu osób niesłyszących. Po powrocie zaczął uczyć Piotrusia porozumiewania się metodą głosową, poprzez odpowiedni układ ust i języka. Chłopiec robił duże postępy, wkrótce zaczął mówić, rozumiał mówiących i dobrze radził sobie w szkole.

Ks. Falkowski po odbyciu praktyk w instytucie w Wiedniu, w 1817 r. założył w Warszawie Instytut dla Głuchoniemych. Przyjmował do niego rzesze ubogich wychowanków. Był również proboszczem parafii św. Aleksandra. Teraz patronuje Instytutowi, mieszczącemu się od 1827 r. przy ul. Wiejskiej.

- Ile dzieci w ciągu tych 200 lat dzięki dziełu ks. Falkowskiego nauczyło się kontaktu ze światem zewnętrznym! Ilu zdobyło zawód, skończyło studia, założyło rodziny...  Ile dobra wiąże się z istnieniem Instytutu! Niech Pan Jezus je pobłogosławi i umacnia - mówił kard. Kazimierz Nycz, odprawiając 24 października w kościele św. Aleksandra dziękczynną Mszę św. za kadrę i wychowanków. 

W Eucharystii wzięli udział uczniowie oraz kadra nauczycielska. Na język migowy Mszę św. tłumaczył ks. Dariusz Furmanik, duszpasterzem głuchoniemych w archidiecezji warszawskiej i kapelan Instytutu.

Z okazji okrągłej rocznicy powstania Instytutu, 22 i 23 września w Akademii Pedagogiki Specjalnej odbyła się sesja pt. "Głusi i słabosłyszący w perspektywie tradycji, teraźniejszości i przyszłości".

22 października po  Mszy św. w kościele św. Aleksandra złożono kwiaty na grobie ks. Falkowskiego, w podziemiach świątyni. Na terenie Instytutu odbył się piknik i dzień otwarty. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii w Muzeum Żydów Polskich Polin.

W każdą niedzielę o godz. 10, w dolnym kościele w parafii św. Aleksandra odprawiana jest Msza św. dla osób z wadą słuchu. 

Instytut Głuchoniemych zapewnia specjalistyczną opiekę i kształcenie na poziomie przedszkolnym, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej oraz przysposobienia do pracy. Prowadzi też wczesne wspomaganie rozwoju i nauczanie indywidualne dla dzieci niesłyszących ze sprzężeniami. Dzieciom i młodzieży spoza Warszawy oferuje miejsce w internacie. Jest najstarszą tego typu placówką w Polsce.