Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia

PAP |

publikacja 30.01.2010 12:28

O zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia zaapelowali do premiera Donalda Tuska uczestnicy X Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbywa się w Warszawie. Delegaci podjęli w sobotę uchwałę w tej sprawie.

Więcej pieniędzy na ochronę zdrowia Henryk Przondziono/Agencja GN Lekarze zwrócili się do premiera o zwiększenie środków na ochronę zdrowia

W uzasadnieniu uchwały przypomniano, że premier zapowiadał wzrost nakładów na ochronę zdrowia podczas "białego szczytu" w 2008 r. Tusk powiedział wtedy, że opowiada się za podwyższeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne o jeden proc. w 2010 r.

Trwający od czwartku zjazd lekarzy dobiega końca. Najistotniejszym z punktów obrad były wybory prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Delegaci wyznaczyli na to stanowisko Macieja Hamankiewicza. Otrzymał on 274 głosy i pokonał byłego wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka, na którego zagłosowały 132 osoby.

Do wyboru prezesa NRL potrzebne były dwa głosowania. Do pierwszego zgłoszono czterech kandydatów: Włodarczyka, Hamankiewicza, Zdzisława Szramika i Romualda Krajewskiego. Do drugiej tury przeszli Hamankiewicz i Krajewski, jednak żaden z nich nie uzyskał wymaganej większości głosów. Do drugiego głosowania zgłoszono Hamankiewicza, Włodarczyka i Krajewskiego, który odmówił powtórnego kandydowania.

Nowy prezes NRL podkreślał podczas zjazdu, że będzie się starał, by Rada działała bardziej zespołowo. Podkreślił, że zmiany w samorządzie lekarskim będzie wprowadzał w drodze ewolucji, nie rewolucji.

"Będę starał się dorównać klasie doktora Radziwiłła, który był świetnym prezesem" - zadeklarował Hamankiewicz. "Satysfakcja jest ogromna, bo to jest niewątpliwie ogromny sukces i nobilitacja, ale świadom jestem ciężaru, jaki spadł na moje barki" - dodał.

Z kolei Radziwiłł podkreślał, że nowy prezes NRL pracuje dla samorządu od wielu kadencji. "Dał się poznać jako dobry organizator i dobry kolega. Śląska Izba Lekarska pod jego kierownictwem kwitnie. Zmieni samorząd, ale nie będzie rewolucji. Będzie pracował w sposób konstruktywny. Otarliśmy się w tych wyborach o groźbę destrukcji, ten wybór gwarantuje jednak spokojne zmiany" - powiedział były prezes NRL.

Hamankiewicz to były przewodniczący Śląskiej Izby Lekarskiej i członek NRL. Ordynator oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Będzinie. Urodził się w 1954 r. w Sosnowcu. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. W 2000 r. wybrany najlepszym lekarzem Śląska. Żonaty, ma trójkę dzieci.

Były prezes NRL Konstanty Radziwiłł pełnił tę funkcję od 2001 r. i nie mógł ponownie ubiegać się o to stanowisko. Radziwiłł jest prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME) na kadencję 2010-2011. Od 2005 r. Asystent w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej w Warszawie.

Uczestnicy zjazdu wysłuchali m.in. sprawozdań: kadencyjnego NRL za lata 2005-2009, finansowego Naczelnej Izby Lekarskiej oraz z działalności Naczelnego Sądu Lekarskiego. Wręczono także nagrody Meritus pro Medicis.

W zjeździe lekarzy uczestniczyło kilkuset delegatów wybranych przez okręgowe zjazdy lekarzy oraz z głosem doradczym - nie będących delegatami członków ustępujących organów izby. Delegatów wybiera się na zebraniach zwołanych w poszczególnych rejonach, obejmujących części obszaru działania izby. Mandat delegata trwa cztery lata.

Zgodnie z ustawą o izbach lekarskich w skład NRL wchodzą: prezesi, członkowie wybrani przez krajowy zjazd oraz przewodniczący okręgowych rad lekarskich. Rada kieruje działalnością samorządu lekarzy. Uchyla uchwały okręgowych rad lekarskich, sprzeczne z prawem lub uchwałami i regulaminami wydanymi na podstawie ustawy. Może zwrócić się do okręgowej rady lekarskiej o podjęcie uchwały w określonej sprawie należącej do zakresu jej działania.

NRL wydaje Biuletyn i Gazetę Lekarską. Przedstawia Radzie Ministrów coroczne informacje o działalności samorządu lekarzy.