Warszawa: "Misyjny tramwaj nadziei"

KAI |

publikacja 31.01.2010 12:54

W związku z obchodami 57. Światowego Dnia Trędowatych na ulice Warszawy wyjechał dziś specjalny „Misyjny Tramwaj nadziei”.

Warszawa: "Misyjny tramwaj nadziei" Jakub Szymczuk/Agencja GN Warszawskimi trasami jeździ "Misyjny tramwaj nadziei"

Wolontariusze Fundacji Polskiej Raoula Follereau oraz członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej informują pasażerów o problemach ludzi trędowatych, żyjących w krajach misyjnych. Rozdają też materiały informacyjne o pracy polskich misjonarzy wśród trędowatych.

Doroczna akcja ma na celu przypomnienie mieszkańcom stolicy o dramacie ludzi chorych na trąd i możliwościach pomocy misjonarzom zajmującym się trędowatymi organizowana jest przez Fundację Polską Raoula Follereau przy współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego, Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz 58. Szczepem ZHR w Zielonce.

Tramwaj wyruszył z Placu Narutowicza i przejedzie ulicami: Towarową, Al. Solidarności, ul. Targową, Zieleniecką, Alejami Jerozolimskimi, Jana Pawła II i ul. Marszałkowską.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2008 r. wykryto 249 tys. nowych przypadków trądu, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej (ponad 167 tys.) i Afryce (niemal 30 tys.). Ponad 20 tys. chorych, to dzieci poniżej 15. roku życia. Po okresie radykalnego spadku notowanych przypadków trądu, od kilku lat liczba trędowatych nie zmniejsza się. Dotyczy to zwłaszcza Indii, które są największym ogniskiem tej choroby. Jedna trzecia wszystkich trędowatych znajduje się pod opieką ośrodków noszących imię inicjatora światowej akcji na rzecz trędowatych Raoula Follereau, w których pracują między innymi polscy misjonarze.

Ofiary na leczenie osób chorych na trąd można także wpłacać na konto: Fundacji Polskiej Raoula Follereau, nr konta bankowego: 87 1240 1082 1111 0000 0387 2932 tytuł wpłaty: trąd.