Poznań: Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura

PAP |

publikacja 03.02.2010 14:41

Dziewięć wystaw autorów komiksów oraz międzynarodowa konferencja będą głównymi wydarzeniami rozpoczynającego się w czwartek w Poznaniu Festiwalu Kultury Komiksowej Ligatura - poinformował w środę PAP organizator imprezy Michał Słomka.

Festiwal jest częścią projektu Centrala, czyli Central Europe Comics Art, którego zadaniem jest promocja komiksowego potencjału twórców z Europy Środkowej. Ligatura ma być także festiwalem, który ukazuje obecność komiksu w kulturze - poprzez promocję i prezentację ambitnych projektów komiksowych z całego świata.

"Festiwal nie jest przeznaczony tylko dla znawców sztuki komiksu. Od początku realizacji projektu Centrala, czyli od trzech lat, podejmowane są działania dla osób, którzy interesują się kulturą wizualną. (...) Są m.in. dyskusje, przegląd filmów oraz wystawy, każdy znajdzie coś dla siebie" - powiedział organizator festiwalu, Michał Słomka.

Przez cztery dni można będzie uczestniczyć w międzynarodowej konferencji "Przestrzenie kultury komiksowej", oglądać filmy poświęcone sztuce komiksowej, a także zobaczyć dziewięć wystaw z pracami autorów komiksów, w tym Ady Buchholc, poznańskiej artystki, która ma już na swoim koncie międzynarodowe sukcesy. Swoje dzieła wystawią także m.in. Alaxandar Cibotariu z Rumunii, Alaxandar Zograf z Serbii, Sara Colaone z Włoch.

W ramach festiwalu zorganizowane będą warsztaty dla dzieci, a także spotkania m.in. z Adamem Ruskiem - autorem Leksykonu polskich bohaterów i serii komiksowych, a także z Pawłem Timofiejukiem - wydawcą i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego.

Podczas festiwalu odbędą się targi East Cover. Ich celem jest stworzenie w Poznaniu pionierskiej platformy wymiany doświadczeń, a także pokazów nowości wydawców i dystrybutorów z całego świata. Na targach artyści z Europy Środkowej będą prezentować swoje projekty przed wydawcami z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Prezentacje będą mieć formę 10-15-minutowych pokazów. Z 50 zgłoszeń wybrano 16.

Celem Ligatury jest promowanie w Polsce edukacji wizualnej oraz różnych form narracji wizualnych we współczesnej kulturze i o współczesnym świecie. Poprzez skupienie uwagi na kulturowej i społecznej funkcji komiksu, prezentuje wszystkie najważniejsze inicjatywy, wydawnictwa oraz tendencje w ogólnej refleksji nad tradycją i rozwojem sztuki komiksu.

Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura zakończy się w niedzielę. Ma być festiwalem cyklicznym. Jego kolejna odsłona zaplanowana jest na maj przyszłego roku.