Jerzy Buzek nagrodzony

PAP |

publikacja 03.02.2010 17:54

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Jerzy Buzek odebrał w środę w Brukseli Międzynarodową Nagrodę Bonifacego VIII, przyznawaną przez włoską organizację pozarządową, Akademię Bonifacego, za promocję praw człowieka i wartości chrześcijańskich.

Jerzy Buzek nagrodzony Henryk Przondziono/Agencja GN Jerzy Buzek

"Czuję się wielce zaszczycony. Wartości, które są wyrażane przez Akademię Bonifacego są bliskie mojemu sercu. Zawsze wierzyłem w znaczenie solidarności, nie tylko między narodami, ale także w narodach. W tym roku, obchodzonym w UE jako Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, te wartości są jeszcze ważniejsze" - powiedział Buzek.

Jak poinformowano w komunikacie prasowym, Buzek otrzymał Międzynarodową Nagrodę Bonifacego VIII za osiągnięcia w propagowaniu wartości pokoju i godności ludzkiej, jako działacz ruchu "Solidarność", przewodniczący PE oraz były premier Polski.

Akademia Bonifacego to utworzona w 2003 roku organizacja pozarządowa, a przyznawana przez nią co roku Międzynarodowa Nagroda Bonifacego VIII "ma na celu promowanie praw człowieka i wartości chrześcijańskich, które przyczyniają się do budowy bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata".

Przed Buzkiem nagrodę tę otrzymali m.in. papież Jan Paweł II oraz prezydenci Włoch Oscar Luigi Scalfaro i Carlo Azeglio Ciampi.