Madryt: Spotkanie kapelanów wojskowych

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 04.02.2010 18:50

Na rolę religii jako promotora i gwaranta pokoju zwrócono uwagę na rozpoczęcie międzynarodowej konferencji kapelanów wojskowych. Spotkanie odbywa się w Madrycie i zgromadziło przedstawicieli 37 krajów. Obrady zakończą się 5 lutego.

Konferencja, która po raz pierwszy odbywa się w Madrycie, przebiega pod hasłem „Fakt religijny w siłach zbrojnych. Wolność i różnorodność”. Jej celem jest studium, wspólne doświadczenie i szukanie dróg, aby posługa religijna w wojsku czyniła z żołnierzy strażników pokoju – powiedział podczas otwarcia obrad abp Juan del Río. „Zawsze przy uszanowaniu wolności, może ona przyczynić się do tego, że nasze wojska pomogą ludzkości stać się dużo bardziej pokojową i solidarną, jak to widzimy podczas trzęsienia ziemi na Haiti” – mówił bp del Río. Z kolei płk Van Sickle, pastor Kościoła ewangelickiego posługujący w armii USA stacjonującej w Europie, podkreślił, że „nie ma zderzenia pomiędzy religiami”. Jego zdaniem należy traktować na poważnie przekonania religijne każdego i szukać dialogu pomiędzy religiami.

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Kapelanów Wojskowych odbyła się w 1990 r. w Stuttgarcie i wzięło w niej udział dziesięć krajów. W Madrycie spotkali się przedstawiciele 37 krajów: katolicy, żydzi, muzułmanie i buddyści. Podczas obrad uczestnicy zajmują się m. in.: znaczeniem dialogu religijnego w świecie globalizacji, prawem do wolności religijnej, uszanowaniem dla tradycji i wartości wojskowych, obecnością kapelana w armii i międzynarodowym statutem kapelana wojskowego.

O wyzwaniach duszpasterskich związanych z profesjonalizacją polskiej armii mówił na madryckim spotkaniu gen. dyw. Tadeusz Płoski. Biskup polowy Wojska Polskiego wskazał, że procesowi temu pomagają prace synodu, który trwa w Ordynariacie Polowym od października 2009 r. pod hasłem „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój. Ordynariusz wojskowy zapoznał też uczestników konferencji z programem kształcenia etycznego, który prowadzą polscy kapelani. Program ma na celu kształtowanie postaw żołnierzy opartych na wartościach chrześcijańskich podczas pełnienia służby, jak również po jej zakończeniu.