Śląsk: Złodzieje wysypali 40 ton węgla z pociągu

PAP |

publikacja 06.02.2010 09:34

40 ton węgla wysypali w nocy z piątku na sobotę złodzieje z pociągu na trasie pomiędzy Siemianowicami Śląskimi a Chorzowem Starym - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

Wysypany na torowisko surowiec przez ponad dwie godziny utrudniał ruch pociągów na tej trasie kolejowej.

Według WCZK, około godziny trzeciej w nocy złodzieje otworzyli dziewięć wagonów, z których wypadło na tory 40 ton surowca. Utrudniania w ruchu trwały do godz. 5.30.

Do kradzieży węgla z pociągów dochodzi na Śląsku bardzo często. Złodzieje otwierają wagony i wysypują od kilku do kilkudziesięciu ton surowca, który potem - pozostawiany zwykle przez przewoźników węgiel - zbierają, pakują w worki i sprzedają. Powstałe w ten sposób straty kolej liczy corocznie w milionach złotych.

Sprawców nie odstrasza monitoring, ani wzmożone patrole Straży Ochrony Kolei. Złodzieje często są uzbrojeni. Co pewien czas sokiści używają służbowej broni, aby odstraszyć napastników.

Złodzieje atakują najczęściej w okolicach Rudy Śląskiej, Zabrza, Bytomia i Siemianowic, a także w Katowicach-Szopienicach i Mysłowicach. Czasem kradzieże doprowadzają do wykolejeń towarowych składów.