Abp Życiński: Tablica ku pamięci ofiar „Gustloffa” nie zaciera historii

KAI |

publikacja 06.02.2010 14:43

- Tablica ku pamięci ofiar „Gustloffa” nie zaciera historii - powiedział abp Józef Życiński.

Abp Życiński: Tablica ku pamięci ofiar „Gustloffa” nie zaciera historii wikimedia commons (3.0) / CC 3.0 "Wilhelm Gustloff" w Gdańsku - wrzesień, 1939 r.

W audycji „Pasterski kwadrans” na antenie diecezjalnego Radia eR metropolita lubelski odniósł się do kontrowersji i protestów po umieszczeniu w gdyńskim kościele ojców redemptorystów tablicy upamiętniającej 65-ą rocznicą zatopienia na Bałtyku trzech niemieckich statków „Wilhelm Gustloff”, „Goya” i „Steuben”.

Abp Życiński podkreślił, iż z uznaniem przyjął inicjatywę osób współpracujących z księżmi redemptorystami a jednocześnie zaskoczeniem dla niego był list dwóch parlamentarzystów, skierowany do prowincjała redemptorystów, postulujący, by tablicę usunąć, bo rzekomo zaciera różnice między ofiarą a katem.

- Uważam, że tablica różnic tych nie zaciera - powiedział na antenie Radia eR metropolita lubelski. Jego zdaniem w czasie wojny ci, którzy doświadczali dramatycznych sytuacji, którzy ginęli niepewni losów swoich najbliższych, byli ofiarami, bez względu na to, po której stronie się znajdowali.

Metropolita dodał, iż pamięć o tych, którzy zginęli, jest przejawem chrześcijańskiej kultury. „Nie chcemy retuszować historii w stylu Orwella, nie potrzebujemy stalinowskich poprawek do dziejów ale mówimy o tym, co bolesne. Dlatego uważam, że tablica umieszczona w kościele ojców redemptorystów stanowi zarówno wyraz solidarności z tymi, którzy ginęli, jak i lekcję historii, przypominającą o ludzkich dramatach” - powiedział hierarcha.

Abp Życiński podkreślił, iż prawa posła nie upoważniają do tego, aby występować jako najwyższy autorytet moralny w sprawach II wojny światowej czy w sprawach tysięcy osób, które umierały cierpiąc i dziś wymagają szacunku a nie ideologicznego podejścia.

W sobotę, 30 stycznia, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni, którym kierują ojcowie redemptoryści, odsłonięto tablicę poświęconą 65-ej rocznicy zatopienia na Bałtyku trzech niemieckich statków „Wilhelm Gustloff”, „Goya” i „Steuben”. Liczbę ofiar tych katastrof szacuje się na ok. 20 tys. osób.

W liście protestacyjnym do Prowincjała Zgromadzenia Redemptorystów w Warszawie o. Ryszarda Bożka posłowie PiS Andrzej Jaworski i Zbigniew Kozak domagają się zdjęcia tablicy argumentując, że świadczy ona o „braku wrażliwości” oraz „zacieraniu różnic między ofiarą i katem”.