USA i UE przestrzegają Iran przed łamaniem praw człowieka

PAP |

publikacja 09.02.2010 07:30

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły w poniedziałek obawę, że może dojść do kolejnej rozprawy władz z opozycjonistami w związku z obchodzoną 11 lutego rocznicą powstania Islamskiej Republiki Iranu. Wezwano Teheran do poszanowania praw człowieka.

USA i UE wydały wspólne oświadczenie, w którym podkreśliły, że Iran musi respektować swe zobowiązania międzynarodowe, dotyczące praw człowieka. Oświadczenie potępia też łamanie praw człowieka w Iranie po kwestionowanych wyborach z czerwca 2009 roku.

"Zatrzymania na wielką skalę i zbiorowe procesy, groźba egzekucji uczestników protestów, zastraszanie członków rodzin zatrzymanych i odmawianie obywatelom prawa do pokojowego wyrażania opinii są sprzeczne z normami praw człowieka" - głosi oświadczenie.

Zeszłoroczne wybory oficjalnie wygrał ubiegający się o drugą kadencję prezydent Mahmud Ahmadineżad. Zwolennicy proreformatorskiej opozycji oskarżyli go jednako sfałszowanie rezultatów głosowania, a w Teheranie wybuchły masowe protesty przeciwko reelekcji Ahmadineżada. Wydarzenia te ocenia się jako najpoważniejszy kryzys polityczny w Iranie od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

.