"Niemcy postanowili unicestwić Żydów, Polaków i inne nacje"

PAP |

dodane 26.11.2017 15:50

Niemcy postanowili unicestwić Żydów, Polaków i inne nacje, ale znaleźli się Sprawiedliwi, którzy się przeciwstawili - powiedziała premier Beata Szydło podczas międzynarodowej konferencji poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie niemieckiej okupacji

"Niemcy postanowili unicestwić Żydów, Polaków i inne nacje" PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ Premier Beata Szydło

"Znaleźli się Sprawiedliwi, którzy właśnie dzięki miłości, potrafili się temu przeciwstawić. Bardzo dużo poświęcili, ginęły całe rodziny, ginęły na oczach rodziców dzieci" - powiedziała w niedzielę w Toruniu szefowa rządu.

Jak mówiła, ci wszyscy ludzie, którzy poświęcili się, oddali życie za innych, udowodnili, jak ważna może być miłość. "Te wszystkie nazwiska to wyraz miłości i prawdy, miłości człowieka do człowieka, miłości trudnej, która musiała przejść wielką próbę" - powiedziała Szydło o upamiętnionych Polaków.

"Ci wszyscy ludzie udowodnili to w takim czasie zła (...) kiedy została odniesiona ręka na niewinnych ludzi, by realizować swoje szaleńcze plany przez naród, który wydawałoby się powinien rozumieć i myśleć o przyszłości Europy, który powinien być tym który wraz z innymi buduje tą przyszłość" - mówiła premier.