"Polacy ratując Żydów pokazywali, że można zachować człowieczeństwo"

PAP |

dodane 26.11.2017 17:00

Polacy ratując Żydów pokazywali, że w strasznym czasie niemieckiej nawałnicy można zachować człowieczeństwo - mówiła premier Beata Szydło podczas niedzielnej konferencji "Pamięć i nadzieja".

"Polacy ratując Żydów pokazywali, że można zachować człowieczeństwo" PAP/Tytus Żmijewski Premier Beata Szydło przemawia podczas konferencji w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła I w Toruń

Premier podkreśliła, że Polacy "ratując Żydów pokazywali, że w tym strasznym czasie niemieckiej nawałnicy wojen, taj machiny śmierci uruchomionej właśnie przez Niemców, można zachować człowieczeństwo i to dało nadzieję i dało nam wszystkim zwycięstwo".

Jak mówiła premier, można przytaczać wiele nazwisk Polaków, którzy za ukrywanie Żydów zostali zamordowani. To pokazuje, że w barbarzyńskich czasach Polacy zachowywali się dzielnie i przyzwoicie - oceniła.

"Na chwalebnych karatach tej historii zachował się polski kościół. Księża, zakonnice, bracia zakonni udzielali schronienia na plebaniach w klasztorach zgodnie z wyznawanym systemem wartości wiary. Wielkim aktem odwagi było zachęcanie wiernych dla angażowania się na rzecz ludności żydowskiej" - podkreśliła szefowa rządu.