Rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 09.02.2010 17:22

Doroczne rekolekcje dla duszpasterzy Ludzi Pracy trwają na Jasnej Górze.

Rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy AUTOR / CC 2.0 Jasna Góra

W spotkaniu udział bierze ok. 50 kapłanów, którzy pełnią posługę w środowiskach robotniczych i pracowniczych. W roku beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, który zainicjował duszpasterstwo zakładowe, zjazd jest okazją do wdzięczności Bogu za tego męczennika komunistycznego reżimu.

Zdaniem bp. Kazimierza Ryczana, krajowego duszpasterza ludzi pracy, wobec skomplikowanej rzeczywistości społecznej w Polsce trzeba dziś szczególnej obecności kapłana: „Tak jak księża byli w czasie strajku «Solidarności», a cóż mogli pomóc? Ale byli ze strajkującymi, i to jest ważne, ze słowem, z nadzieją. Nie opuszczali ich jako pasterze”. Duszpasterze ludzi pracy podkreślają, że pielgrzymują na Jasną Górę wzorem ks. Jerzego, który uczy bezgranicznego zawierzenia: „Dzisiaj ta sytuacja jest szczególnie trudna dla ludzi pracujących – mówi jeden z uczestników. – Trzeba w tym wszystkim odnaleźć się i zawierzyć, mimo wszystko, często mimo beznadziei. To jest ważne i ks. Jerzy nas tego uczy”.

Konferencje dla duszpasterzy ludzi pracy głosi ks. prał. Tomasz Rusiecki, sekretarz Europejskiej Unii Apostolstwa Kapłanów. W trakcie czterodniowego spotkania podejmowane są także aktualne problemy duszpasterskie środowisk pracowniczych. Księża spotkali się m.in. z Tadeuszem Zającem, głównym inspektorem pracy w Polsce.