Tarnów: ponad 1 140 tys. mln zł zebrali kolędnicy misyjni

KAI |

publikacja 10.02.2010 14:20

Ponad 1 mln 140 tys. zł zebrali kolędnicy misyjni, którzy między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzili domy mieszkańców diecezji tarnowskiej.

To rekordowa suma i najwyższa w skali kraju. Przybywa także parafii, które angażują się w akcję kolędników misyjnych. Z podsumowań wynika, że było ich 383., czyli o 17 więcej niż przed rokiem.

W parafii w Pilźnie powstało aż 31 grup, w których kolędowało prawie 200 dzieci. W sumie w diecezji zorganizowano ponad 3 tys. grup kolędniczych.

W kolędzie misyjnej wzięło w udział 17 350 osób, czyli ponad tysiąc więcej niż rok temu. Dzieci odwiedziły 136 tys. mieszkań. Najmłodsi śpiewali kolędy i w krótkiej inscenizacji opowiadali o sytuacji swoich rówieśników. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na 21 projektów pomocowych.

O pomoc prosili m.in. tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Brazylii. Są projekty sióstr misjonarek z Zambii oraz projekt papieski dla Pakistanu w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

„Dyrekcja szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej prosiła m.in. o pieniądze na budowę oddziału pediatrii. Prawie połowa pacjentów hospitalizowanych w placówce to dzieci, które jak do tej pory, leżą w salach z dorosłymi. Jest także projekt szpitalny związany z leczeniem dzieci z ciężkim niedożywieniem. Koszt terapii dla jednego dziecka wynosi 100 euro. Według możliwości szpitala można objąć taką terapią ok. 10 dzieci miesięcznie. Misjonarze proszą też o środki na budowę studni głębinowych i ośrodków duszpastersko – katechetycznych” - informuje ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.