Co najmniej 40 ofiar śmiertelnych cholery

PAP |

publikacja 12.02.2010 08:23

Co najmniej 40 osób zmarło w ostatnich miesiącach na cholerę po pojawieniu się pierwszego od 50 lat ogniska tej choroby w Papui- Nowej Gwinei - poinformowała w piątek agencja AP, powołując się na Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Dotychczas zachorowało tam na cholerę ponad 2 tys. ludzi.

Choroba rozprzestrzenia się w kilku prowincjach i może przekształcić się w endemię (stałe występowanie wśród ludności ograniczonego terenu określonej choroby - PAP), jeśli rząd nie zacznie edukować mieszkańców i nie zapewni im dostępu do czystej wody - twierdzi przedstawiciel WHO Eigil Sorenson.

"Na razie nie ma oznak epidemii - uważa Sorenson. - Do większości przypadków śmiertelnych doszło w nowo zainfekowanych regionach zanim ich mieszkańcy uświadomili sobie zagrożenie".

Cholera to zaraźliwa choroba układu pokarmowego wywołana spożyciem wody skażonej bakteriami. Jej pojawienie się zaobserwowano w lipcu 2009 roku w prowincji Morobe na północnym wschodzie Papui- Nowej Gwinei. Pierwsze przypadki zachorowań dotyczyły mieszkańców prowizorycznych osiedli wokół stolicy regionu miasta Lae.