Biskup świeci przykładem. Dosłownie

md, mk

publikacja 07.12.2017 16:52

Na spotkanie w Szkole Podstawowej w Balinie k. Chrzanowa bp Damian Muskus przyszedł ubrany kamizelkę odblaskową w kolorze biskupiego różu.

Biskup świeci przykładem. Dosłownie arch. Szkoły Podstawowej w Balinie Dzieci reagowały entuzjastycznie - każdy chciał mieć odblaski od biskupa

Krakowski biskup pomocniczy mówił uczniom o konieczności noszenia odblasków po zmroku i rozdawał świecące opaski.

Według hierarchy, do dzieci najlepiej przemawia osobisty przykład, dlatego na spotkanie z dziećmi i gronem pedagogicznym w SP w Balinie bp Muskus przybył ubrany w odblaskową kamizelkę z napisem "Świeć przykładem".

Hasło to jest odwołaniem do akcji Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej i Komendy Głównej Policji. Jej celem jest promocja zasad bezpiecznego poruszania się po drogach po zmroku, zwłaszcza z noszenia elementów odblaskowych.

Bp Damian Muskus jest przekonany, że do dzieci najlepiej przemawia obraz i osobisty przykład.

- Odblaski mogą uratować życie. Mam nadzieję, że widok biskupa w kamizelce odblaskowej zachęci dzieci do naśladowania - powiedział hierarcha. Zadeklarował też, że będzie kontynuował akcję edukacyjną. Swoją specjalną - bo w kolorze biskupiego różu - kamizelkę odblaskową zawsze ma w samochodzie.

W apelu podpisanym dwa miesiące temu przez przedstawicieli KEP, PRE, KGP podkreślano, że noszenie odblasków jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest zła widoczność. Wystarczy mały element odblaskowy, np. na plecaku czy ubraniu, by kierowca otrzymał ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza.

Jak informuje policja, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do prawie 8,5 tys. wypadków z udziałem pieszych. W wypadkach tych zginęło 868 osób, a niemal 8 tys. odniosło obrażenia.

Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych. Po zmroku piesi ubrani w ciemny strój są zauważani przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie ok. 40 metrów, a w skrajnych przypadkach dopiero tuż przed zderzeniem, co nie pozwala kierowcy na jakąkolwiek reakcję.

Tymczasem pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Zgodnie z prawem każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pieszy znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.