Vademecum duszpasterstwa emigracyjnego

KAI |

publikacja 12.02.2010 19:09

Wartości religijne i patriotyczne w życiu emigranta, współpraca z Kościołem lokalnym, rola ruchów kościelnych w duszpasterstwie polonijnym – to tylko niektóre z zagadnień, jakie zawierać będą wytyczne Konferencji Episkopatu Polski dotyczące duszpasterstwa emigracji.

Bp Wojciech Polak Agencja GN Bp Wojciech Polak

 Obradująca 12 lutego w Warszawie, po raz pierwszy pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, Komisja ds. Polonii powoła zespół redakcyjny, który przygotuje projekt tego dokumentu, zwanego vademecum duszpasterstwa emigracyjnego.

Nowy przewodniczący powiedział KAI, że projekt opracowania zostanie przedstawiony na następnym posiedzeniu Komisji, a ta zarekomenduje go Episkopatowi do zatwierdzenia. Przygotowywany przewodnik zawierać będzie około dziesięciu zagadnień, m.in. poruszy takie tematy jak wartości religijne i patriotyczne w życiu emigranta, współpraca z Kościołem lokalnym, zakony w pracy z emigracją, rola i znaczenie laikatu, organizacji i ruchów kościelnych w duszpasterstwie polonijnym.

Dokument ten opisywałby również struktury organizacyjne duszpasterstwa emigracyjnego, m.in. rolę jego koordynatora w poszczególnych krajach a także możliwości współpracy np. w dziedzinie edukacji z odpowiednimi jednostkami rządowymi RP. Ponadto wskazywałby na potrzebę uwzględnienia w ratio studiorum polskich seminariów duchownych wykładów nt. duszpasterstwa emigracyjnego w ramach teologii pastoralnej.

Zagadnienia te wyłoniono na podstawie ankiety przeprowadzonej we wszystkich ośrodkach duszpasterstwa polonijnego. "Chcieliśmy dowiedzieć się, jaki jest współczesny obraz duszpasterstwa emigracyjnego, na co należałoby zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Polskich Misji Katolickich czy innych jednostek koordynujących to duszpasterstwo" – wyjaśnił bp Polak.

Jego zdaniem, chociaż pierwszym celem duszpasterstwa emigracyjnego nie jest uczenie języka polskiego czy patriotyzmu, to jednak często jest to wpisane w pracę każdej misji. "Wiadomo, że duszpasterstwo ma na celu prowadzenie ludzi do Boga, ale trzeba uwzględnić też fakt, że polscy emigranci chcą się modlić po polsku, więc również obowiązkiem duszpasterza jest, w pewnym zakresie, troska o wartości patriotyczne i o język" – zauważył biskup.

Podkreślił ponadto, że ważna jest też troska o odpowiedni dobór kapłanów, którzy będą podejmować duszpasterstwo wśród emigrantów. Przeprowadzona ankieta miała m.in. wykazać, czy są oni przygotowani do tej pracy, czy znają rzeczywistość wielokulturową i czy potrafią się w niej odnaleźć? Czy nie są z przypadku? – powiedział bp Polak.

Opracowywane przez Komisję vademecum będzie adresowane do polskich biskupów, ale jednocześnie będzie też formą prezentacji duszpasterstwa emigracyjnego.

Problemami duszpasterstwa polonijnego zajmie się również prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Jego członkowie dziś wieczorem rozpoczęli Mszą św. dwudniowe spotkanie w Warszawie.