Nowy Targ: 400 zawodników w Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II

Jan Głąbiński

publikacja 14.02.2010 20:37

Agnieszka Szymańczak z Wilkowic i Bogusław Gracz ze Skawy na dystansie 20 km oraz Beata Szymańczak z Wilkowic i Dawid Chudoba z Obidowej na dystansie 10 km zwyciężyli w V Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II rozegranym dziś na nowotarskim lotnisku. W zawodach wzięło udział około 400 biegaczy narciarskich.

Nowy Targ: 400 zawodników w Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II Jan Głąbiński W zawodach wzięło udział około 400 biegaczy z całej Polski.

Z powodu małej ilości śniegu trasa biegu została ograniczona do terenu nowotarskiego lotniska i jego sąsiedztwa. – Cieszę się, że w ogóle ten bieg doszedł do skutku, bo w odróżnieniu od innych lat, na Podhalu i w Nowym Targu z tym śniegiem było różnie – powiedział Burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz podczas ceremonii wręczenia nagród. W latach ubiegłych zawodnicy startowali z Gliczarowa Górnego, na dystansach 40 i 20 km. Ze względów pogodowych obydwa zostały skrócone o połowę. Bieg odbył się wokół nowotarskiego lotniska – miejsca spotkania Jana Pawła II z góralami w 1979 r.

W zawodach wzięło udział około 400 biegaczy z całej Polski. Wśród nich był znany podhalański poeta i przyjaciel ks. prof. Józefa Tischnera, Roman Dziobom, który przyznał, że poprawił swój wynik sprzed roku. – Dla mnie nie liczy się miejsce, które zająłem, ale ten dla którego biegłem – Jan Paweł II. Wyobrażałem sobie, jak szusował w tych pięknych okolicach. Dzisiaj zapewne nam kibicował z nieba – mówił Roman Dzioboń.

Z przeprowadzenia zawodów bardzo cieszyła się Jadwiga Guzik, dyrektor biegu. – Mieliśmy problem ze śniegiem. Niemal do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy uda się przeprowadzić zawody – mówi Jadwiga Guzik.

Zawodom patronował kard. Stanisław Dziwisz. Marek Fryźlewicz, burmistrz miasta przypomina, że kiedyś zimową na trasie z Gliczarowa Górnego do Nowego Targu można było spotkać na biegówkach Karola Wojtyłę. 

Na nowotarskim lotnisku został również rozegrany w ramach Małopolskiej Ligii Szkolnej w Biegach Narciarskich Mały Bieg Podhalański o Puchar starosty Nowotarskiego. Wystartowało ponad 260 uczniów. Biegli na dystansie 1, 2 i 3 km. Dystans 6 km pokonywali dorośli zawodnicy. W kategorii dziewcząt - ur. 1999, na dystansie 1 km zwyciężyła Magda Piczura ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem.

Bieg zorganizował Urząd Miasta Nowego Targu oraz Tatrzański Związek Narciarski. Współorganizatorami były miasto Zakopane, gminy Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Szaflary oraz powiat nowotarski i powiat tatrzański.

WYNIKI

20 km– kobiety

1. Agnieszka Szymańczak z Wilkowic, 2. Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej, 3. Anna Bubula z Wiśniowej, 4. Krystyna Łękawska z Rytra, 5. Urszula Stefańska z Nowego Targu, 6. Irena Dąbrowska z Nowego Targu.

20 km– mężczyźni

1. Bogusław Gracz ze Skawy, 2. Paweł Bubula z Wiśniowej, 3. Patryk Chudoba z Obidowej, 4. Robert Gleń z Jedlicz, 5. Edward Koprowski z Myślenic, 6. Paweł Gołębiowski z Nowego Targu.

10 km– kobiety

1. Beata Szymańczak z Wilkowic, 2. Agata Szymusiak z Cichego, 3. Zofia Majerczyk-Rumińska z Poronina, 4. Maria Nędza z Kościeliska, 5. Anna Orawiec z Lipnicy Wielkiej, 6. Katarzyna Gąsienica z Kościeliska.

10 km- mężczyźni

1. Dawid Chudoba z Obidowej, 2. Dawid Piszczór z Obidowej, 3. Dariusz Dudziński z Tarnowa, 4. Grzegorz Kwiatek ze Szczawnicy, 5. Wojciech Kosakowski z Łopusznej, 6. Dariusz Ślaga z Czarnego Dunajca.