Indeksy i stypendium dla młodych dziennikarzy

Michał Ziółkowski/sx

publikacja 15.02.2010 14:33

Stypendium Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz 12 indeksów na UW i UJ mogą zdobyć uczestnicy IX edycji Konkursu Akademickiego im. Bpa Jana Chrapka. W poniedziałek 15 lutego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiciele władz kościelnych, Fundacji i stołecznej uczelni podpisali nowe porozumienie w sprawie organizacji Konkursu.

Indeksy i stypendium dla młodych dziennikarzy Michał Ziółkowski W imieniu Episkopatu podpisy na porozumieniu złożyli jego przewodniczący abp Józef Michalik i sekretarz generalny bp Stanisław Budzik.

Konkurs skierowany jest do zdolnych maturzystów z miejscowości do 20 tys. mieszkańców, których rodziny osiągają niewielkie dochody. Zgodnie z nowymi ustaleniami, Uniwersytety Warszawski i Jagielloński co roku przeznaczą dla nich osiem miejsc na studiach dziennikarskich, dwa na polityce społecznej oraz po jednym na politologii i bezpieczeństwie wewnętrznym. Fundacja przeprowadzać będzie wstępny nabór kandydatów i zapewni laureatom pomoc finansową na wydatki związane z edukacją, włączając ich w prowadzony przez siebie program stypendialno-formacyjny.

W imieniu Episkopatu podpisy na porozumieniu złożyli jego przewodniczący abp Józef Michalik i sekretarz generalny bp Stanisław Budzik. Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” reprezentował przewodniczący zarządu ks. Jan Drob. Porozumienie sygnowała też rektor UW prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Za kilka dni dokumenty trafią do Krakowa. Tam podpisze je rektor UJ, prof. dr hab. Karol Musioł.

– Fundacja to najpiękniejszy pomnik Jana Pawła II. Cieszę się bardzo, że do współpracy w tym wielkim dziele włącza się tylu ludzi ze świata mediów i świata nauki, a zwłaszcza z tych dwóch bardzo szanowanych, bogatych w tradycje, pełnych dynamiki uniwersytetów – komentował wydarzenie bp Budzik. Poprzednie porozumienie dotyczące Konkursu Akademickiego zawarto w 2002 r. W porównaniu z jego pierwszą edycją, w obecnej do zdobycia jest aż o siedem indeksów więcej.

– Chcemy dalej pomagać młodym, zdolnym, ambitnym ludziom. Ośmielać ich, by przychodzili na studia do najlepszych uczelni, zdobywali dyplomy i stawali się „perełkami” naszego społeczeństwa. Ten konkurs jest dobrym przykładem, jak powinno budować się świadome społeczeństwo obywatelskie – mówiła rektor UW.
Grono laureatów Konkursu, potocznie nazywanych „chrapkami”, liczy już 67 osób. Ks. Jan Drob opisuje ich jako utalentowanych, wymagających od siebie młodych ludzi. – Bardzo cenią sobie stypendium i indeksy. Mam nadzieję, że jako absolwenci i przyszli dziennikarze, swoją osobowością będą reprezentować prawdziwe człowieczeństwo.

Biskup Jan Chrapek, patron Konkursu Akademickiego, był cenionym i lubianym wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Kształcił kolejne pokolenia młodych dziennikarzy, kładąc szczególny nacisk na dążenie do dialogu, łączenie umiejętności warsztatowych z etyką i poszukiwanie prawdy jako naczelne zasady, którymi powinni się oni kierować w przyszłej pracy. Zginął tragicznie w 2001 r., w wypadku samochodowym na trasie Radom-Białobrzegi.

- Był to świetny wychowawca i nauczyciel, który potrafił bardzo szybko zdobyć sympatię słuchaczy. Młodzi do niego lgnęli – wspomina prof. dr hab. Jerzy Olędzki z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, który opiekuje się Konkursem. – Kiedy zginął, wracał do Radomia z zajęć w naszym Instytucie. Pomyśleliśmy, że musi mieć swoje miejsce nie tylko w naszych sercach, ale i na uczelni. Tym miejscem jest właśnie Konkurs Akademicki jego imienia.

Aby wziąć udział w Konkursie, trzeba w dowolnej formie dziennikarskiej zinterpretować słowa bpa Jana Chrapka o służbie potrzebującym. Pracę i komplet dokumentów należy przesłać do Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” do 18 kwietnia. Rozstrzygnięcie Konkursu w czerwcu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.dzielo.pl.