O skandalu pedofilii w niemieckim Kościele

KAI |

publikacja 17.02.2010 09:46

Uwadze watykanistów nie uszło ukazanie się w dzisiejszym wydaniu „L'Osservatore Romano” przedruku za dziennikiem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” z 11 lutego artykułu doktora Manfreda Lütza na temat skandalu pedofilii w niemieckim Kościele. W tym samym bowiem numerze watykańskiego dziennika zamieszczono komunikat po spotkaniu Benedykta XVI z episkopatem Irlandii na ten sam temat.

O skandalu pedofilii w niemieckim Kościele AUTOR / CC 2.0

Zdaniem obserwatorów wybór ten nie jest przypadkowy. Zwłaszcza, że już na początku swoich uwag niemiecki autor stwierdza, że „nadużycie seksualne nieletnich przez katolickich kapłanów... ma w sobie coś z kazirodztwa”. „Grozi bowiem, wyjaśnia Lütz, pozbawieniem stosunków międzyludzkich niezbędnej wiarygodności „i właśnie Kościół nie może pozostać wobec tego obojętny, gdyż w ten sposób zniszczona zostaje bądź poważnie naruszona ufność w Bogu”.

Autor wychodzi poza to zagadnienie, gdy mówi, że według Niemców „Kościół powinien oczyścić ich z historycznej odpowiedzialności”. „Kiedy Jan Paweł II w Yad Vashem wypowiedział wzruszające słowa, które zrobiły głębokie wrażenie w Izraelu, ale również w Ameryce, to Niemcy przede wszystkim skrytykowali go za to, że powinien był wyraźniej jeszcze przeprosić za Szoah. Wyobraźmy sobie: papież Polak, który sam był ofiarą niemieckiej okupacji, wzywany jest przez Niemców do energiczniejszych przeprosin za niemieckie winy! Difficile est satiram non scribere”(Trudno nie pisać satyry).

Jeśli chodzi o pedofilię, to zdaniem Manfreda Lütza „każdy biskup, który próbowałby dziś ukrywać pod dywanem jakąkolwiek sprawę w tej dziedzinie, musiałby całkowicie postradać rozum”.

Urodzony w 1954 r. Manfred Lütz niemiecki lekarz, teolog jest autorem poczytnych książek. Jego wydana w 2007 r. książka "Bóg - mała historia Największego" przez wiele tygodni znajdowała się na liście bestsellerów w Niemczech. Lütz należy do Rady Zarządzającej Papieskiej Akademii Życia. Ponadto jest członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz konsultorem (doradcą) Kongregacji Duchowieństwa.