Redaktorzy "Gościa" odznaczeni

jad

publikacja 25.02.2010 12:56

Andrzej Grajewski, redaktor „Gościa Niedzielnego” i Gabriela Szulik, redaktor naczelny „Małego Gościa” zostali odznaczeni orderami „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Redaktorzy "Gościa" odznaczeni Jan Drzymała Andrzejowi Grajewskiemu i Gabrieli Szulik odznaczeń gratulował abp Damian Zimoń

Jedno z najwyższych odznaczeń, jakie w Kościele katolickim może otrzymać osoba świecka za zasługi na rzecz Kościoła i papiestwa, wręczył redaktorom „Gościa” abp Damian Zimoń.

 „Tego rodzaju odznaczenia przekładają się także na was wszystkich” – mówił do pracowników wydawnictwa „Gość Niedzielny” arcybiskup Damian Zimoń.

„Wasza praca jest na wagę złota. W naszym kraju jest wiele mediów, które nie zawsze nas chwalą i czasem dialog ze światem jest dzisiaj trudny, ale macie przecież opiekę Ducha Świętego, śląskich patronów i ja się także często za was modlę” – zapewniał metropolita katowicki.

„Nasze odznaczenia wynikają między innymi z tego, że pracujemy w świetnym zespole” – mówił Andrzej Grajewski, kierownik działu Polska i świat tygodnika „Gość Niedzielny”. „W tym zespole jest wielu profesjonalistów, młodych dziennikarzy, od których ja, po trzydziestu latach, wciąż muszę się uczyć. Poza tym, że to są profesjonaliści, to są również przyjaciele, którzy wspierali mnie również w trudnych chwilach” – zapewniał.

Nagrodzeni dziękowali również arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi, bo za czyjąś przyczyną Stolica Apostolska musiała się dowiedzieć o ich pracy.

Andrzej Grajewski od trzydziestu lat pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Współtworzył to czasopismo wspólnie z ks. Stanisławem Tkoczem, a teraz z księdzem Markiem Gancarczykiem. Od IX 1980 członek „S”. W latach 1982-1986 był organizatorem pomocy dla uwięzionych i ich rodzin, a także współorganizatorem bielskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Kolportował  prasę i wydawnictwa niezależne. W 1986 sprawował funkcję rzecznika sygnatariuszy petycji w obronie więźniów politycznych z Regionu Podbeskidzie, skierowanej do genewskiej Komisji Praw Człowieka. Od 1987 w Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, organizator przerzutów niezależnych wydawnictw do Czechosłowacji. Publicysta prasy podziemnej. W 1987 laureat nagrody podziemnego SDP dla dziennikarzy młodego pokolenia. W 1988 jeden z pięciu ogólnopolskich rzeczników Funduszu Prasy Podziemnej.

Jest autorem wielu publikacji prasowych i książkowych, w tym w drugim obiegu: „Wygnanie. Diecezja katowicka w czasach stalinowskich”, Katowice 2002, „Rosja i Krzyż. Z dziejów Kościoła prawosławnego w ZSRR”, Katowice 1991, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, Poznań 1999, „Tarcza i miecz. Rosyjskie służby specjalne 1991-1998”, Warszawa 1998, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”,Warszawa 1999.

Gabriela Szulik przez 16 lat pracowała jako katechetka w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach. W roku 1996 rozpoczęła współpracę z „Małym Gościem” - ogólnopolskim katolickim miesięcznikiem dla dzieci i młodzieży. W 2003 roku dekretem ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia została redaktorem naczelnym „Małego Gościa”.