Ostrożnie z badaniami

KAI |

publikacja 26.02.2010 13:41

Socjolog religii ks. Andrzej Jędrzejewski ostrożnie ocenia badania dotyczące udziału Polaków w wielkopostnych nabożeństwach. Z badań Instytutu Socjologii UKSW opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że prawie 60 proc. rodzin uczestniczy w Drogach Krzyżowych, a 40 proc. w Gorzkich Żalach.

Ostrożnie z badaniami Marek Piekara/agencja GN Drga Krzyżowa w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej

Socjolog religii ostrożne o badaniach nt. udziału Polaków w wielkopostnych nabożeństwach W ciągu ostatnich 11 lat wynika, że o 4 procent wzrosła liczba wiernych, którzy modląc się rozważają stacje męki i śmierci Jezusa.

- Tłumy wiernych na tych nabożeństwach, czy też uczestnictwo dzieci i młodzieży w rekolekcjach w Wielkim Poście, nie oznaczają wcale, że ci sami ludzi pojawiają się także na niedzielnych Mszach świętych - zauważył ks. Jędrzejewski. Z drugiej strony podkreślił, że pewne formy religijności jak Droga Krzyżowa, czuwania w Wielki Piątek - gdzie uczestniczy dużo ludzi - pokazują, że "ludzie noszą w sercu tęsknotę za Bogiem". Zgodził się z opinią, że nabożeństwa wielkopostne przeżywają swój renesans. - Na nabożeństwach Gorzkich Żali trudno dostrzec młodych ludzi, jednak spotkamy ich na Drogach Krzyżowych, nawet tych odprawianych na ulicach naszych miast - stwierdził socjolog.