Berlusconi o sędziach: "talibowie"

PAP |

publikacja 27.02.2010 09:01

Premier Włoch Silvio Berlusconi nazwał w piątek sędziów "talibami". Kolejny epitet pod ich adresem padł ze strony szefa rządu w przeddzień jego procesu w sprawie korupcji.

Podczas konferencji prasowej w Turynie włoski premier powtórzył, że jego rząd przeprowadzi reformę wymiaru sprawiedliwości. "Zrobimy to, zrobimy to teraz" - oświadczył. Dodał następnie: "sądzę, że nie będzie się to bardzo podobać talibom, którzy są w sądach".

"Suwerenność nie jest już w rękach narodu, ale prokuratorów" - stwierdził Berlusconi, który wcześniej nazwał sądy na przykład "plutonami egzekucyjnymi".

Słowa o "talibach" w sądach włoski premier wypowiedział w przeddzień wznowienia przed sądem w Mediolanie jego procesu, w którym oskarżony jest o przekupienie brytyjskiego adwokata Davida Millsa sumą 600 tysięcy dolarów w zamian za złożenie zeznań, korzystnych dla jego koncernu Fininvest.

W środę włoski Sąd Najwyższy anulował wykonanie wyroku czterech i pół roku więzienia, wydanego wobec Millsa, uznając, że sprawa jest przedawniona.

Berlusconi w tej samej sprawie sądzony jest osobno w związku z tym, że przez ponad rok obowiązywała we Włoszech ustawa, przyznająca immunitet jemu i trzem innym najważniejszym osobom w państwie. Wznowienie procesu umożliwiło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał ustawę za niezgodną z konstytucją.

Na piątkowej konferencji prasowej Silvio Berlusconi powiedział, że chce pełnego uniewinnienia w sprawie Millsa. Argumentuje on, że brytyjski adwokat wymyślił to, że otrzymał pieniężny prezent od niego chcąc uciec przed fiskusem w swoim kraju.

sw/ zab/