"To pod każdym względem inny świat"

KAI |

publikacja 27.02.2010 13:30

Beata Prusinowska jako wolontariuszka pracowała w Republice Malawi a następnie już jako świecka misjonarka w Salwadorze. Jak wspomina zderzenie z rzeczywistością misyjną nie należało do najłatwiejszych.

"To pod każdym względem inny świat" Jakub Szymczuk/ Agencja GN/ JK Krajobrazy Afryki

„Misje to sprawa miłości” - pod takim hasłem obchodzić będziemy w Kościele jutrzejszą niedzielę „ad gentes”. To dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami oraz oakzja do ich materialnego wsparcia. Obecnie w 94 krajach świata pracuje ponad 2 100 polskich misjonarzy. W grupie tej są 43 to osoby świeckie.

Jedną z nich była Beata Prusinowska, która jako wolontariuszka pracowała w Republice Malawi a następnie już jako świecka misjonarka w Salwadorze. Jak wspomina zderzenie z rzeczywistością misyjną nie należało do najłatwiejszych. „To pod każdym względem inny świat” - podkreśla. Jednocześnie przyznaje, że w przypadku osób świeckich wyjazd na misje wiąże się z trudnościami, bowiem trzeba brać pod uwagę konieczność rezygnacji z pracy zawodowej np. na kilka lat.

Z Beatą Prusinowską rozmawia Rafał Łączny z KAI:

KAI Z Beatą Prusinowską rozmawia Rafał Łączny [KAI]


Jutrzejsza niedziela „ad gentes” jest doskonałą okazją, by wesprzeć polskich misjonarzy. Środki zebrane przed kościołami zostaną przekazane do Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, które zajmuje się realizacją zgłaszanych przez misjonarzy projektów misyjnych.

Obecnie na świecie pracuje ponad 2100 misjonarzy z Polski. Wśród nich prawie 300-u kapłanów diecezjalnych, ponad 1100-u kapłanów i braci zakonnych, niespełna 700-set sióstr i 43 osoby świeckie.