W niedzielę zbiórka na pomoc polskim misjonarzom

PAP |

publikacja 27.02.2010 19:01

W niedzielę w kościołach całego kraju zbierane będą do puszek datki na wsparcie ewangelizacyjnych i humanitarnych projektów misyjnych - poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Od 2006 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu zbierane są pieniądze na rzecz Dzieła Pomocy "Ad Gentes", będącego jedną z agend KEP ds. Misji.

Wsparcie finansowe dla misjonarzy można przekazać także wysyłając SMS o treści "Misje" na numer 72032. Koszt to 2,44 zł z VAT. SMS można wysłać za pośrednictwem wszystkich operatorów telefonii komórkowej, którzy zrezygnowali ze związanych z tą akcją własnych dochodów.

Ze środków z ubiegłorocznej zbiórki m.in. kupiono lekarstwa dla przychodni na Jamajce, materiały i narzędzia ortopedyczne dla placówki w Papui Nowej Gwinei oraz wybudowano i wyposażono salę porodową w Kongo. W sumie zrealizowano 13 projektów medycznych.

Wśród projektów edukacyjnych znalazły się m.in. kursy przysposabiające do zawodu dla uchodźców sudańskich w Egipcie. Stworzony został też system uzyskiwania i przechowywania wody w Rwandzie, a dla dzieci w przedszkolu w Kamerunie kupiono pomoce dydaktyczne i zorganizowano dożywianie.

W ramach SMS-owej akcji "Pomóż polskim misjonarzom" zrealizowano ponad 60 projektów, m.in. w Tunezji, Kenii, Indiach, Boliwii i Kazachstanie.

Powołane we wrześniu 2005 r. przez KEP Dzieło Pomocy "Ad Gentes" jest odpowiedzią na apel papieża Benedykta XVI do polskich biskupów składających wizytę ad limina apostolorum. "Ad Gentes" zainaugurowało działalność w II Niedzielę Wielkiego Postu, 12 marca 2006 roku zbiórką pieniężną przeznaczoną na pomoc polskim misjonarzom.

W 94 krajach świata pracuje ponad 2,1 tys. polskich misjonarzy.