Pośpiech odbiera siły duchowe

KAI |

publikacja 27.02.2010 21:27

Przed nadmiernym aktywizmem, pośpiechem oraz samorealizacją, które odbierają siły duchowe - przestrzegał kapłanów diecezji gliwickiej jej ordynariusz bp Jan Wieczorek. Hierarcha uczestniczył w sobotę 27 lutego w Wielkopostnych Dniach Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W tradycyjnych już rekolekcjach wzięli udział księża z całej diecezji gliwickiej.

Pośpiech odbiera siły duchowe Marek Piekara/ Agencja GN Bp Jan Wieczorek, ordynariusz gliwicki

W słowie wygłoszonym do kapłanów w katedrze gliwickiej bp Wieczorek tłumaczył, że "kapłaństwo to nie urząd", ale "życie dla Boga i człowieka". Ordynariusz gliwicki przestrzegał przez nadmiernym aktywizmem, pośpiechem oraz samorealizacją, w której łatwo się zagubić.

W nawiązaniu do słów Benedykta XVI, który napominał, że kapłan ma być widocznym znakiem Boga, przypomniał o konieczności rozważania powołania. - Trzeba nam prosić Jezusa Chrystusa: Odwieczny Kapłanie nie pozwól nam, aby nasze kapłaństwo się „zestarzało”, abyśmy jedynie załatwiali rutynowo spraw - mówił.

- Dzień skupienia jest dla nas czasem zatrzymania, zanim pójdziemy do dalszych zajęć duszpasterskich. Skoro zachęcamy ludzi, aby Wielki Post był okresem refleksji, to sami musimy go tak przeżyć - powiedział KAI ks. Adam Bryła z parafii św. Jerzego w Gliwicach–Łabędach.

Ks. Norbert Biadacz, wikary w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Gliwicach, podkreśla, że właśnie okres przygotowujący do Zmartwychwstania to czas refleksji, a kapłanom "w ferworze zajęć" takie spotkanie ma przypomnieć, że "trzeba wyhamować w tym kieracie dnia codziennego".

Na wielkopostny Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów dla księży wikarych złożyło się nabożeństwo Słowa Bożego i wykłady. Prelekcje, poświęcone były powołaniu oraz seminaryjnej formacji, wygłosili ks. prof. Kazimierz Dola oraz ks. dr Joachim Waloszek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu.