Papież modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Chile

PAP |

publikacja 28.02.2010 12:42

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę Benedykt XVI modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Chile. Zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi, którzy ucierpieli w jego wyniku.

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę Benedykt XVI modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Chile. Zapewnił o swej bliskości ze wszystkimi, którzy ucierpieli w jego wyniku. Wystosował także żarliwy apel o pokój w Iraku.

"Moją myśl kieruję do Chile i ludności dotkniętej przez trzęsienie ziemi, które spowodowało liczne ofiary i olbrzymie straty. Modlę się za ofiary i jestem duchowo blisko tych, którzy ucierpieli w tym ciężkim kataklizmie; dla nich błagam Boga o ulgę w cierpieniu i odwagę w tym nieszczęściu" - mówił papież przed południową modlitwą Anioł Pański.

Dodał następnie: "jestem pewien, że nie zabraknie solidarności ze strony wielu, zwłaszcza organizacji kościelnych".

Papież wystosował także żarliwy apel do wspólnoty międzynarodowej o zapewnienie bezpieczeństwa ludności Iraku oraz o pojednanie i sprawiedliwość.

"Z głębokim smutkiem przyjąłem tragiczne wiadomości o zabiciu kilkorga chrześcijan w mieście Mosul i z wielkim zaniepokojeniem śledziłem epizody przemocy, do jakich doszło na umęczonej ziemi irackiej, w których ucierpiały bezbronne osoby różnych religii" - powiedział Benedykt XVI.

Nawiązując do zakończonych w Watykanie rekolekcji wielkopostnych dodał: "w tych dniach intensywnego skupienia modliłem się często za ofiary tych zamachów, a dzisiaj pragnę duchowo przyłączyć się do modlitw o pokój i przywrócenie bezpieczeństwa".

Zapewnił: "wyrażam serdeczną bliskość ze wspólnotami chrześcijańskimi całego kraju".

"Nie ustawajcie w wysiłku, by być zaczynem dobra dla ojczyzny, do której od stuleci pełnoprawnie należycie" - zaapelował papież do irackich chrześcijan.

"W delikatnej fazie politycznej, w jakiej znajduje się Irak, apeluję do władz cywilnych, aby podjęły każdy wysiłek, by przywrócić bezpieczeństwo ludności, a zwłaszcza, najbardziej narażonym mniejszościom religijnym".

"Pragnę, aby nie ulegano pokusie doprowadzenia do tego, aby tymczasowe, stronnicze interesy wzięły górę nad nietykalnością i fundamentalnymi prawami każdego obywatela" - mówił Benedykt XVI.

"Wzywam społeczność międzynarodową do poświęcenia na rzecz tego, aby zapewnić Irakijczykom przyszłość w duchu pojednania i sprawiedliwości, a Boga wszechmogącego proszę z ufnością o cenny dar pokoju" - powiedział papież.