Lawina w Tatrach - zginął polski narciarz

Wojciech Teister /24tp.pl

publikacja 23.01.2018 11:54

Jego towarzysz przeżył. Lawina miała 200 m szerokości i 300 długości.

Lawina w Tatrach - zginął polski narciarz ::Krzysiek:: / CC 2.0

Dwaj polscy ski-alpiniści podchodzili w niedzielę na nartach w stronę Smutnej Przełęczy w Dolinie Żarskiej w słowackiej części Tatr Zachodnich. Niestety w czasie podejścia podcięli lawinę, która porwała ich obu. Jeden z narciarzy został zasypany do pasa, drugi całkowicie.

Pierwszemu udało się samodzielnie wydostać spod śniegu, wezwał Horska Zachranną Służbę (odpowiednik polskiego TOPR) i za pomocą detektora lawinowego, sondy i łopaty szybko odnalazł zasypanego towarzysza. Ten znajdował się pod półtora metrową warstwa zbitego śniegu. Niestety był nieprzytomny,, wymagał akcji reanimacyjnej. Pomimo podjętych prób ratowania, 26-latek zmarł.

Warunki turystyczne w Tatrach są trudne. Zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie gór obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Kluczowym problemem lawinowym jest ilość świeżego śniegu z ostatnich opadów oraz siła sklejenia warstwy świeżej z poprzednią warstwą - występuje ryzyko obsunięcia się warstw.