Papież przyjął na audiencji prezydenta Turcji

PAP |

dodane 05.02.2018 13:46

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Była to jego pierwsza wizyta w Watykanie. Jednym z tematów rozmowy papieża z prezydentem Turcji był status Jerozolimy - podało watykańskie biuro prasowe.

Papież przyjął na audiencji prezydenta Turcji PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO / POOL Papież Franciszek z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem

Erdogan jest pierwszym od 59 lat przywódcą Turcji, który był za Spiżową Bramą.

To zarazem jego drugie spotkanie z Franciszkiem. Widzieli się w czasie papieskiej wizyty w Turcji w listopadzie 2014 roku.

Podczas wizyty w Watykanie Erdogan rozmawiał także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

W komunikacie watykańskie biuro prasowe poinformowało, że tematem rozmów była między innymi sytuacja na Bliskim Wschodzie, szczególnie w odniesieniu do statusu Jerozolimy. Podkreślono "potrzebę krzewienia pokoju i stabilności w regionie poprzez dialog i negocjacje, przy poszanowaniu praw człowieka i międzynarodowej praworządności" - ogłosił Watykan.

Wśród innych omówionych spraw wymienił sytuację w Turcji, w tym warunki wspólnoty katolickiej oraz "zaangażowanie na rzecz przyjęcia licznych uchodźców oraz wyzwania z tym związane".

Franciszek podarował Erdoganowi pamiątkowy medal przedstawiający postać anioła i wyjaśnił: "To jest anioł pokoju, który dusi demona wojny; to symbol świata opartego na pokoju i sprawiedliwości".

Prezydent wręczył papieżowi wykonany z ceramiki obraz prezentujący panoramę Stambułu oraz zbiór książek muzułmańskiego teologa Mevlany Rumiego.

Wizycie tureckiego przywódcy w Watykanie i Rzymie towarzyszą wyjątkowo zaostrzone środki bezpieczeństwa, wprowadzone głównie w związku z zorganizowanymi wystąpieniami przeciwko niemu ze strony imigrantów kurdyjskich i ich zwolenników. W pobliżu placu Świętego Piotra doszło do starć między nimi a policją. Jeden z manifestantów został ranny.

W programie wizyty Erdogana w Wiecznym Mieście są też spotkania z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Paolo Gentilonim.

Ostatnim przywódcą Turcji, który odwiedził Watykan, był Celal Bayar w 1959 roku. Został wtedy przyjęty przez Jana XXIII.