120 kg trotylu zabezpieczone

ks. Przemysław Pojasek

publikacja 13.02.2018 15:27

Saperzy zakończyli pracę na moście przy ul. Sienkiewicza w Dzierżoniowie. Mieszkańcy ewakuowanych ulic wracają do domów.

Już drugi raz w czasie remontu mostu znaleziono ładunki wybuchowe www.dzierzoniow.pl Już drugi raz w czasie remontu mostu znaleziono ładunki wybuchowe

Po tym, jak o godz. 9 zarządzono obowiązkową ewakuację ludności z części miasta znajdującej się w promieniu 500 m od mostu, saperzy przystąpili do rozbrojenia znajdującego się pod mostem trotylu.

Do 12.30 udało się im wydobyć 80 kg materiałów wybuchowych. Sztab zarządzania kryzysowego postanowił jednak sprawdzić przeciwną stronę remontowanego mostu i znaleziono kolejne 40 kg trotylu.

Akcja trwała od 10.00 do 14.00. Teren został całkowicie oczyszczony i jest bezpieczny. Warto dodać, że ewakuowanym mieszkańcom miasto zapewniło schronienie w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, gdzie przygotowano dla nich gorące napoje. 

- Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. W pierwszej kolejności mieszkańcom i wszystkim służbom zaangażowanym w akcję. Podziękowania należą się również mediom, bez których przekazywanie najważniejszych komunikatów nie mogłoby się odbywać tak sprawnie - mówi burmistrz Dariusz Kucharski, który przewodniczył od początku posiedzeniom sztabu zarządzania kryzysowego.

Przypomnijmy, że podczas remontu robotnicy znaleźli niewybuchy pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Po zbadaniu zgłoszenia przez saperów z Brzegu, podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców zagrożonej okolicy na czas usunięcia materiałów wybuchowych.

Od rana zamknięty został obszar ulic: Kościuszki (od skrzyżowania z ul. Świdnicką do skrzyżowania z ul. Kolejową), Kolejowej (od ul. Kościuszki do ul. Strumykowej), Batalionów Chłopskich, Prochowej, Przedmieście i Świdnickiej.

To niepierwsza ewakuacja spowodowana odnalezieniem ładunków wybuchowych na tym moście. Do podobnego zdarzenia doszło na początku listopada. Znaleziono wówczas pod mostem 200 kg trotylu. Tak wtedy o tym pisaliśmy: