Z podniesioną głową

GN 08/2018 |

publikacja 22.02.2018 00:00

O Polakach ratujących Żydów z narażeniem życia z Darkiem Malejonkiem rozmawia Marcin Jakimowicz.

Dariusz „Maleo” Malejonek (ur. 1962)  – wokalista i gitarzysta. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Grał w zespołach: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 i Arka Noego. Józef Wolny /Foto Gość Dariusz „Maleo” Malejonek (ur. 1962) – wokalista i gitarzysta. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Grał w zespołach: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 i Arka Noego.

Marcin Jakimowicz: Lubisz Żydów?

Darek Malejonek: To pytanie z kategorii, czy lubisz muzykę rockową. Jasne, że lubię, wręcz kocham, ale zależy, które kapele. {BODY:BBC} (śmiech){/BODY:BBC} Jestem zafascynowany kulturą żydowską, muzyką, literaturą, uwielbiam żydowski humor. Kocham Biblię, Jerozolimę, uliczki, po których spacerowali prorocy. Tyle że wiadomo: każdy człowiek to inna bajka, inna opowieść.

W czasach, gdy niektórzy wypisywali na murach hasła w stylu „Jude raus”, wy w zespole żartowaliście: zróbmy nasze graffiti: „Jude komm!”.

Dziś media dostają histerii, pisząc o wysypie polskich nazistów. Sorry, ja tego nie widzę. Widziałem to w latach dziewięćdziesiątych, gdy na koncerty przychodziły spore grupy skinheadów. Widziało się ich na ulicach. Dochodziło do zamieszek między nimi a punkami. Vivian – była żona Roberta Brylewskiego, mulatka, miała z nimi trudne przeprawy. Była upokarzana, atakowano ją, spotykała się z agresją. To było zjawisko na wielką skalę. Dziś naprawdę tego nie widzę. Widzę to jedynie w mediach, które do przesady nagłaśniają takie sytuacje… W porównaniu z tym, co dzieje się w radykalnych narodowych ruchach we Francji czy w grupach neofaszystowskich w Niemczech, „polscy naziści”, o których było ostatnio bardzo głośno, to marginalne zjawisko.

Nie mogłeś lepiej wstrzelić się z płytą o kobietach ratujących Żydów w czasie Holocaustu. Niektórzy żartowali, że to Malejonek rozpętał gorącą dyskusję na temat „polskich obozów śmierci”. Zabieg marketingowy?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.