W konstytucji zostanie zapisana prawna ochrona ojcostwa?

PAP |

publikacja 13.04.2018 07:10

Prezydent opowiada się za zmianą w konstytucji wprowadzającą prawną ochronę ojcostwa - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

W konstytucji zostanie zapisana prawna ochrona ojcostwa? nalezny7 / CC 2.0

"Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" - mówi art. 18 konstytucji. "Przepis brzmi tak, jakby jego twórcy za wszelką cenę chcieli uniknąć słowa +ojcostwo+. Bo przecież rodzicielstwo obejmuje znaczeniowo ojcostwo i macierzyństwo. A to drugie słowo jest wymienione już wcześniej" - zauważa "Rz".

I właśnie do uzupełnienia art. 18 konstytucji o "ojcostwo" skłania się, według gazety, prezydent Andrzej Duda. Tak wynika z odpowiedzi ministra jego kancelarii Pawła Muchy na oświadczenie kilkunastu senatorów, w tym Antoniego Szymańskiego z PiS. Senatorowie napisali do Andrzeja Dudy, że warto rozważyć konstytucyjną ochronę ojcostwa w ramach prowadzonej przez niego debaty nad zmianami w ustawie zasadniczej. "Zapewniam, że omawiane zagadnienie jest obecnie jedną z najgłębiej analizowanych spraw w Kancelarii Prezydenta RP pod kątem opracowania zestawu pytań referendalnych, a w przyszłości także dokonania zmian w Konstytucji RP" - odpisał Paweł Mucha, cytowany przez "Rz".