Prymas anglikanów z rosyjskim orderem

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 12.03.2010 18:28

Anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams został uhonorowany przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa orderem Przyjaźni. Prymas Wspólnoty Anglikańskiej otrzymał nagrodę za wkład w umocnienie i rozwój stosunków rosyjsko-brytyjskich.

W trakcie ceremonii odbywającej się w ambasadzie rosyjskiej w Londynie order arcybiskupowi wręczył ambasador Federacji Rosyjskiej Jurij Fiedotow.

Abp Williams uznawany jest za badacza i znawcę prac Fiodora Dostojewskiego, jak także i teologa Władymira Łoskiego oraz całej kultury rosyjskiej. Po wręczeniu nagrody powiedział: „Jestem bardzo poruszony. Od młodych lat interesowałem się kulturą rosyjską, jej filozofią i myślą religijną. Rosja i Wielka Brytania znajdują się na przeciwległych krańcach Europy – Anglosasi są na przeciwległym biegunie temperamentu w stosunku do Rosjan, ale jednoczy nas wiara chrześcijańska”. Dodał jeszcze: „Poznając kulturę rosyjską słyszę echo mojej kultury. Osobiście łatwiej mi akceptować kulturę rosyjską, gdyż jestem Walijczykiem”.

Oprócz orderu arcybiskup Williams otrzymał w darze tomik swoich wierszy przetłumaczonych na język rosyjski. Niedługo w Rosji ukaże się jego praca na temat twórczości Dostojewskiego.