Brazylia: Nowy monument maryjny

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 21.03.2010 18:18

Naprzeciw remontowanej obecnie słynnej figury Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro stanie pomnik Patronki Brazylii, Matki Bożej z Aparecidy. Według projektu powstanie on po drugiej stronie zatoki Guanabara w parku położonym w mieście Niterói na Wzgórzu Bryzy (Morro da Viração), które wznosi się na wysokość 310 m n.p.m.

Brazylia: Nowy monument maryjny Cristo Redentor/Wikimedia/PD Słynna olbrzymia figura Chrystusa

Monument będzie miał 20 metrów wysokości i zostanie zbudowany na podstawie mającej 4 tys. metrów kwadratowych. Statua zostanie wykonana z brązu i wyłożona szklistymi pastylkami odbijającymi promienie słoneczne w różnych kolorach. Oprócz figury zostanie zbudowana kaplica, w której znajdzie miejsce 10 tysięcy osób.

Według projektu pomnik ustawiony będzie na obrotowej podstawie, przodem w kierunku Corcovado. Natomiast, kiedy w kaplicy będzie sprawowana Eucharystia, figura zostanie zwrócona przodem do kaplicy, a tyłem do Corcovado.

Aby dotrzeć do wzgórza z figurą Matki Boskiej z Aparecidy zostanie zbudowana specjalna kolej linowa, podobna do tej na wzgórzu z Corcovado. Będzie także możliwość dojazdu na maryjne wzgórze samochodem.

Nie ma jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia budowy pomnika oraz całego otoczenia sakralnego na Wzgórzu Bryzy w mieście Niterói. Według projektu całe przedsięwzięcie będzie kosztowało 50 mln reali, czyli ponad 25 milionów dolarów amerykańskich.