Upiecz ciasto i poczęstuj nim bezdomnego

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 15.06.2018 17:50

W sobotę na Miodowej świętuje imieniny bł. Anicet Kopliński - wielki jałmużnik Warszawy.

Bł. Anicent nikogo nie pozostawiał bez pomocy. Za pokutę kard. Aleksandrowi Kakowskiemu kazał dostarczyć wózek węgla, a gdy było trzeba, pił wódkę z żołnierzami, by zyskać jałmużnę dla najuboższych Bł. Anicent nikogo nie pozostawiał bez pomocy. Za pokutę kard. Aleksandrowi Kakowskiemu kazał dostarczyć wózek węgla, a gdy było trzeba, pił wódkę z żołnierzami, by zyskać jałmużnę dla najuboższych

Fundacja Kapucyńska zaprasza 16 czerwca na coroczne spotkanie "Artyści dla bezdomnych", które odbędzie się na dziedzińcu klasztoru braci kapucynów, przy ul. Miodowej w Warszawie. 

"Upiecz ciasto, przyjdź i poczęstuj nim bezdomnego! Posłuchaj dobrej muzyki i spędź z nami miło czas" - zachęca Radosław Pazura. Oprócz niego w spotkaniu wezmą udział m.in. Dorota Chotecka, Adam Woronowicz, Przemysław Babiarz, Krzysztof Ziemiec, Dariusz Kowalski.

"Pomysł zaczerpnęliśmy z historii patrona fundacji. Błogosławiony Anicet Kopliński w latach międzywojennych z wielkim zaangażowaniem wspierał ubogich i bezdomnych. Znała go cała stolica, zwany był nawet św. Franciszkiem Warszawy, a raz w roku właśnie tutaj, hucznie celebrowano jego imieniny" - wyjaśniają organizatorzy.

Punktualnie o 11.30 otworzą się bramy dziedzińca i przybyłych powita brat gwardian. Goście specjalni rozdawać będą chętnym żurek, a następnie rozpocznie się część artystyczna. Na scenie wystąpią m.in. Małgorzata Hutek, Luźny Skład, Buslav. Zakończenie planowane jest na godz. 16.

Będzie też możliwość zobaczenia powstającego Domu bł. Aniceta Koplińskiego Jałmużnika na Miodowej, przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. Znajdzie się w nim nowa jadłodajnia dla ubogich i bezdomnych, która zastąpi tę istniejącą od ponad 25 lat w XVII-wiecznych podziemiach kapucyńskiego kościoła przy ulicy Miodowej. Obecnie jadłodajnia wydaje potrzebującym prawie 300 posiłków dziennie.

Obok niej, w Domu znajdą się punkty medyczny oraz wydawania odzieży. Żeby pomoc była kompleksowa, bezdomni będą mogli liczyć również na wsparcie socjalne, towarzyszenie asystenta wychodzenia z bezdomności, jak również będą mogli wziąć udział w warsztatach i sesjach psychoterapeutycznych. 

Czytaj także:

Żebrak, który spowiadał kardynałów

Artyści dla bezdomnych

Telewizja Republika KAZIMIERZ SYNOWCZYK (KAPUCYN) i EDYTA FORYŚ (FUNDACJA KAPUCYŃSKA) - POWSTAJE DOM DLA UBOGICH