224 dni z Maryją

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 16.06.2018 19:39

Warszawa pożegnała jasnogórską ikonę. To był czas łask, rozmów z Matką w cztery oczy, zwierzania i zawierzania.

Przed wizerunkiem Czarnej Madonny bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk, wraz z księżmi dziekanami, zawierzyli Maryi diecezję warszawsko-praską i wszystkich jej mieszkańców Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Przed wizerunkiem Czarnej Madonny bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk, wraz z księżmi dziekanami, zawierzyli Maryi diecezję warszawsko-praską i wszystkich jej mieszkańców

Stojąc przed wizerunkiem nawiedzenia z zapalonymi świecami, księża dziekani, a także biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk, zawierzyli Maryi całą diecezję, jej kapłanów, osoby konsekrowane, wszystkie parafie, wspólnoty, rodziny, chorych, samotnych. 16 czerwca w kościele Najczystszego Serca Maryi w Warszawie pożegnano kopię jasnogórskiej ikony, która od 2 września ub. r. peregrynowała po diecezji warszawsko-praskiej.

  • Fotogaleria z pożegnania ikony - TUTAJ

- Wszystkie spotkania z każdym pojedynczym sercem, wewnętrzna rozmowa z Matką, jest jakimś obrazem tego, jak wiele Bożej łaskawości dociera do nas w codzienności każdego dnia. Niech Maryja towarzyszy drodze pielgrzymującego ludu Bożego i niech go nigdy nie opuści - mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z udziałem warszawsko-praskich biskupów oraz kilkunastu biskupów gości.

W uroczystości wzięli kapłani parafii diecezji warszawsko-praskiej, członkowie zakonów i instytutów życia konsekrowanego oraz misjonarze i misjonarki, spędzający urlop w Polsce. Przybyli na nią również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także wierni, Dla tych, którzy nie zmieścili się w dużej świątyni na pl. Szembeka, na przykościelnym placu ustawiono telebim. Obecni byli nadzwyczajni szafarze Eucharystii, Rycerze św. Jana Pawła II, przedstawiciele bractwa kurkowego, diecezjalnych i parafialnych wspólnot. Do wspólnej modlitwy śpiewem zachęcały chóry z Otwocka.

Eucharystię poprzedziło godzinne czuwanie modlitewne. Podczas niego ks. Roman Kot, diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca w diecezji warszawsko-praskiej i administrator parafii Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu, poprowadził Różaniec.

Do widzenia Matko w wizerunku nawiedzenia   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Do widzenia Matko w wizerunku nawiedzenia
- Przez 224 dni trwaliśmy na modlitwie i przez wstawiennictwo Matki Bożej doświadczaliśmy obfitości Bożych łask. Dziś swoje dziękczynienie wyrażają wspólnoty 185 parafii i ośrodków duszpasterskich, 27 domów zakonnych, Centrum Formacji Misyjnej, 3 szpitali oraz domu księży emerytów i wyższego seminarium duchownego, gdzie Maryja przybyła na trasie peregrynacji - mówił bp Marek Solarczyk, który najczęściej spośród warszawsko-praski biskupów witał obraz nawiedzenia w parafiach diecezji. - Ten czas na zawsze pozostanie doświadczeniem mocy modlitwy i piękna wspólnoty wierzących. Pragniemy nieustannie napełniać stągwie naszego życia łaskami Boga - dodał. Jako dziękczynienie całej diecezji, od jutra kolejno w każdej parafii i wspólnocie zakonnej, które odwiedziła Matka Boża, odbędzie się dzień modlitwy i zawierzenia.

W homilii biskup ełcki Jerzy Mazur zachęcał do większej aktywności misyjnej w miejscach pracy, nauki, a także w wirtualnym świecie i na Facebooku. Prosił również o intensywną modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji inicjatora peregrynacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

  • Więcej o homilii - TUTAJ

- Bogu Najwyższemu wypowiadamy słowa uwielbienia za dar Pani Jasnogórskiej, a Matce i Królowej, że raczyła nas odwiedzić i umocnić w wierze. I ludziom trzeba dziękować. Tutejszym i gościom - mówił bp Romuald Kamiński, który dziękował m.in. papieżowi Franciszkowi za to, że "na całe dzieło peregrynacji obdarzył nas swoim słowem i błogosławieństwem". - Wiecie, najmilsi, że to podziękowanie należy się bardzo wielu - od najmniejszego dziecka, które witało Matkę Bożą, po policjanta, który bezpiecznie pokierował ruchem, i media, przekazujące relacje z naszej modlitwy.

-  Maryja obecna w świętym wizerunku nawiedzenia opuszcza tę ziemię, ale Jej spojrzenie pozostaje w naszych sercach. Zostają też zlecone nam słowa: "Zróbcie wszystko, cokolwiek Mój Syn wam powie" - podkreślał o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, dodając, że podczas peregrynacji obrazu wyraźnie widać, jak wiele osób oddaje cześć Matce Bożej i należy do Jej czcicieli.

Po Eucharystii biskupi i księża dziekani w procesji przenieśli obraz nawiedzenia do stojącego przed świątynią samochodu-kaplicy. Po raz ostatni pożegnano Maryję w jasnogórskim wizerunku w diecezji warszawsko-praskiej. Od września będzie przemierzała parafie diecezji bydgoskiej.

Czytaj także:

Bp Romulad Kamiński o odwiedzinach Jasnogórskiej Pani 

Relacje i fotogalerie z nawiedzenia warszawsko-praskich parafii: