"Królowa Elżbieta" w Gdyni!

Agnieszka Lesiecka

publikacja 21.06.2018 10:30

W czwartek 21 czerwca rano do budzącej się ze snu Gdyni zawinął luksusowy liniowiec "Queen Elizabeth".

"Królowa Elżbieta" w Gdyni! Agnieszka Lesiecka /Foto Gość Jednostka będzie cumowała przy Nabrzeżu Francuskim, obok Muzeum Emigracji, do godz. 18

Ekskluzywny statek pasażerski "Queen Elizabeth" mierzy 293,8 m długości i 32 m szerokości. Na pokład może zabrać ponad 2 tys. pasażerów i 940 członków załogi. Zbudowany został w 2010 roku. Jego matką chrzestną została brytyjska monarchini Elżbieta II.

Na 12 pokładach kolosa udostępnionych gościom, oprócz 1046 kabin, znajdują się m.in.: ekskluzywne restauracje, centrum spa z saunami i salonem piękności, dwa odkryte baseny, siłownia, sale balowe i koncertowe, sklepy wolnocłowe, teatr, biblioteka, oranżeria w stylu kolonialnym z fontanną i ruchomym szklanym dachem, nocny żłobek dla najmłodszych pasażerów, a nawet pierwsze na morzu muzeum posiadające w swoich zbiorach liczne pamiątki i artefakty związane z historią transatlantyckiej żeglugi.

Jak podkreśla firma Cunard Line, armator jednostki, elegancki wystrój wnętrz "Queen Elizabeth" inspirowany jest stylem art déco, a jej boazerie, lśniące żyrandole, marmurowe podłogi i piękne ozdobne detale wprost emanują luksusem.

"Królowa Elżbieta" w Gdyni!   Agnieszka Lesiecka /Foto Gość "Queen Elizabeth" jest dumną następczynią statku o tej samej nazwie z 1938 roku, wtedy największego statku pasażerskiego na świecie - To piękny i elegancki statek. Widziałam go dwa lata temu we wrześniu, gdy odwiedzałam syna w Southampton - mówi pani Anna z Obłuża. - Gdy przeczytałam, że "Królowa Elżbieta" przypłynie do Gdyni, od razu zaznaczyłam sobie tę datę w kalendarzu. Chciałabym kiedyś wybrać się w rejs takim statkiem. To jedno z moich marzeń - dodaje gdynianka.

Pływająca pod banderą Bermudów "Queen Elizabeth" wyrusza głównie w rejsy po Europie Północnej i Morzu Śródziemnym.

Cumującą przy Nabrzeżu Francuskim jednostkę będzie można podziwiać do godz. 18. Natomiast w samo południe na skwerze Kościuszki, w jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich, odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zawinięcie statku "Queen Elizabeth" do Gdyni. Wydarzenie uświetni występ Pstrong Orkiestry.