Kard. Dziwisz o rocznicy śmierci Jana Pawła II

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 29.03.2010 16:54

Głównym wydarzeniem Wielkiego Poniedziałku w Watykanie jest wieczorna Msza pod przewodnictwem Benedykta XVI w piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. By modlić się o beatyfikację Papieża Polaka przybyło do Rzymu wielu pielgrzymów, m.in. z Polski.

Kard. Dziwisz o rocznicy śmierci Jana Pawła II Henryk Przondziono/Agencja GN kard. Stanisław Dziwisz

Wśród jest również metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu, fakt, że dokładna rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w tym roku w Wielki Piątek, przypomina o kluczowym aspekcie życia Karola Wojtyły, jakim już od wczesnej młodości było cierpienie.

„Mam przed oczami Jana Pawła II w swojej kaplicy podczas pamiętnej Drogi Krzyżowej pięć lat temu – mówił kard. Dziwisz. – Nie mógł on już wtedy prowadzić nabożeństwa w Koloseum. Odprawiał je wraz z Chrystusem, łącząc z Nim własną drogę krzyżową. Pamiętamy go z telewizji, jak trzymał krzyż wręcz tuląc się do niego”.

Metropolita krakowski stwierdził, że obecna rocznica jest przypomnieniem tego wielkiego cierpienia Jana Pawła II i jego charyzmatu cierpienia. Poinformował zarazem, że dokładną rocznicę jego śmierci będzie obchodził w Kalwarii Zebrzydowskiej, do której Karol Wojtyła tak często pielgrzymował. „Tam będziemy wspominać tę jego drogę krzyżową i odejście, tę błogosławioną śmierć – stwierdził kard. Dziwisz. – Zachęcam wszystkich w naszej ojczyźnie, aby w czasie ceremonii wielkopiątkowych przypominali sobie tę jedyną w swoim rodzaju drogę krzyżową Jana Pawła II. Natomiast w Watykanie modlimy się z Ojcem Świętym o jego wyniesienie do chwały ołtarzy. Wszyscy jesteśmy przekonani, że jest on święty i prosimy Opatrzność Bożą, by pozwoliła Papieżowi wyznaczyć ten dzień radości dla nas wszystkich i dla całego Kościoła” – dodał krakowski purpurat.