Krzyż nie pasuje do państwa demokratycznego?

KAI |

publikacja 05.07.2018 08:47

Parlamentarne ugrupowanie Zjednoczona Lewica (Izquierda Unida) złożyła w hiszpańskim Kongresie Deputowanych projekt ustawy przewidujący usunięcie krzyża z Valle de los Caidos - mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii.

Krzyż nie pasuje do państwa demokratycznego? Cosimo Roams / CC 2.0 Valle de los Caidos

Alberto Garzón, szef tej partii, wchodzącej w skład bloku wyborczego Unidos Podemos, oświadczył, że skierowany do parlamentu dokument jest "propozycją prawną dotyczącą pamięci demokratycznej oraz służącą uznaniu i wynagrodzeniu cierpień ofiar frankizmu". 

Projekt przewiduje desakralizację mauzoleum i usunięcie z niego wszystkich symboli religijnych, w tym w szczególności wznoszącego się nad Doliną Poległych krzyża. Wnioskodawcy określili krzyż jako "element, który nie pasuje do państwa demokratycznego".

Istniejące od 1958 Mauzoleum Valle de los Caidos, zwane oficjalnie Narodowym Pomnikiem Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, upamiętnia wszystkie ofiary wojny domowej w Hiszpanii lat 1936-39. Spoczywają tam zwłoki osób walczących po obu stronach konfliktu. Budowę mauzoleum 50 km na północny zachód od Madrytu zadekretował generał Francisco Franco w 1940 r. On sam został tam pochowany wkrótce po swej śmierci w 1975 r.

Franco i jego zwolennicy zapoczątkowali zamach stanu 18 lipca 1936 r. Pucz przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową w Hiszpanii, w którą uwikłane były też inne kraje wspierające strony konfliktu, m.in. Niemcy, ZSRR oraz Włochy.