Łodź: Lista kościołów dla osób na wózkach

PAP |

publikacja 01.04.2010 15:50

Niepełnosprawni mogą sprawdzić w internecie, w którym z kościołów w Łodzi nie natrafią na bariery architektoniczne. Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej stworzyło listę świątyń dostępnych dla osób poruszających się na wózkach.

Łodź: Lista kościołów dla osób na wózkach Henryk Przondziono/Agencja GN

Z listy wynika, że na 64 kościoły na terenie Łodzi 37 jest dostępnych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dwa dostępne są częściowo, a 19 świątyń jest wciąż dla nich niedostępnych; nie ma informacji o sześciu świątyniach - informuje na swojej stronie internetowej Archidiecezja Łódzka.

Jak przekonuje ks. Piotr Kosmala z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej, lista stworzona została po to, żeby osoby, które poruszają się na wózkach mogły sprawdzić, czy bez kłopotu dostaną się do wybranej świątyni. Niestety, nie do każdego łódzkiego kościoła niepełnosprawni mogą się dostać.

"Najbardziej żal mi tych kościołów, które powstawały niedawno. W Łodzi przez cały okres komunizmu, czyli wtedy, gdy o niepełnosprawnych myślano niewiele, była blokada na budowę świątyń. Gdy wreszcie można było je wznosić, świadomość potrzeb niepełnosprawnych była już większa. I już na etapie projektowania dało się przewidzieć podjazdy. Niestety - nie wszędzie to się stało" - podkreśla ks. Kosmala.

Lista, którą można znaleźć na stronie Stowarzyszenia ma być aktualizowana na bieżąco, gdy w kolejnych świątyniach pojawiać się będą podjazdy dla niepełnosprawnych. Stowarzyszenie chce także umieścić na niej kościoły z terenu całej Archidiecezji Łódzkiej.

W przyszłości lista ma być wzbogacona o zdjęcia podjazdów i elementów likwidujących bariery architektoniczne. Ks. Kosmala ma nadzieję, że w tworzeniu listy pomogą także sami niepełnosprawni.