Połączono większość małych dzieci imigrantów z rodzicami

PAP |

publikacja 12.07.2018 17:10

Władze USA podały w czwartek, że małe dzieci imigrantów zatrzymanych podczas próby przekroczenia granicy zostały połączone z rodzicami, ale przyznały, że blisko połowa dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia, jest nadal odseparowana od rodzin.

Połączono większość małych dzieci imigrantów z rodzicami Pixabay Biały Dom

Grupa tych dzieci jest nadal pod opieką władz ze względu na ich bezpieczeństwo, deportowanie rodziców lub z innych powodów - poinformowała administracja Donalda Trumpa.

W czwartek rano rodzicom oddano 57 dzieci, ale 46 kolejnych dzieci - ze względów prawnych - nie może zostać połączonych z rodzinami.

Administracja Trumpa musi jeszcze, do 26 lipca - zgodnie z nakazem sądu - oddać rodzicom ponad 2 tys. starszych dzieci

W ubiegłym tygodniu władze federalne przyznały, że nie są w stanie znaleźć rodziców 38 dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia, odłączonych od rodziców.

Około 3 tys. dzieci nielegalnych imigrantów zostało oddzielonych od rodziców, których zatrzymano podczas próby nielegalnego przejścia przez granicę.

Dzieci nielegalnych imigrantów oddzielone od rodziców przebywają obecnie w ośrodkach odosobnienia Biura Świadczeń dla Uchodźców (Office of Refugees Services), w schroniskach organizacji charytatywnych bądź w tymczasowych rodzinach zastępczych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Sędzia sądu federalnego w San Diego w Kalifornii Dana Sabraw wydał dwa tygodnie temu nakaz władzom federalnym, by połączyły z rodzicami do 10 lipca 101 najmłodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia, a pozostałe dzieci nielegalnych imigrantów - do 26 lipca.

Proces odnajdywania rodziców przeciągnął się, ponieważ opiekujący się dziećmi pracownicy Biura Świadczeń dla Uchodźców, aby wykluczyć możliwość pomyłki czy oszustwa, przeprowadzają testy DNA.