Rząd chce zmienić status lekcji religii, wstrzymać pomoc dla szkół oraz wypowiedzieć umowy ze Stolicą Apostolską

VATICANNEWS.VA |

publikacja 14.07.2018 09:00

Rada Stała Episkopatu Hiszpanii wyraziła zaniepokojenie zapowiedziami rządu, który chce m. in. zmienić status lekcji religii, wstrzymać pomoc dla szkół subsydiowanych oraz wypowiedzieć umowy ze Stolicą Apostolską.

Rząd chce zmienić status lekcji religii, wstrzymać pomoc dla szkół oraz wypowiedzieć umowy ze Stolicą Apostolską Pixabay

Nowy rząd i kolejne zmiany w edukacji. Według zapowiedzi minister edukacji Isabeli Celaá lekcja religii nie będzie miała żadnego przedmiotu alternatywnego. Zostanie wprowadzony obowiązkowy przedmiot „wartości cywilnych i etycznych”. Ponadto ocena z religii nie będzie brana pod uwagę przy podliczaniu średniej. Państwo zamierza cofnąć pomoc dla tzw. szkół „concertadas”, czyli prywatnych szkół subsydiowanych przez państwo. Należą one głównie do Kościoła, w których uczy się ok. 30 proc. uczniów.

Biskupi wyrażają swój niepokój tymi zapowiedziami i uważają za konieczne „przypomnienie prawa do wolności religijnej i edukacji. Są to niezbywalne prawa osoby ludzkiej, zawarte w konstytucji (art. 16 i 27) oraz w traktatach międzynarodowych”. Rodzice mają prawo do wyboru edukacji swoich dzieci. „System edukacyjny, który obejmuje szkołę publiczną, subsydialną i prywatną, jest systemem skonsolidowanym w naszym porządku, który szanuje wolność wyboru przez rodziców”. Lekcja religii powinna mieć swoje właściwe miejsce w systemie edukacyjnym. „Jest konieczna dla integralnej formacji osoby, zgodnie z wolną decyzją rodziców, i nie może zostać zastąpiona przez etykę państwa narzuconą przez władze publiczne”.

Biskupi apelują o zachowanie ducha hiszpańskiej tranzycji, czyli przejścia do okresu demokracji. W tym procesie wzięły udział wszystkie formacje polityczne i społeczne. „Pragniemy, aby duch konstytucji (1978 r.) nie był pogardzany, niedoceniany lub zmieniany przez inicjatywy, które utrudniają niezbędną zgodę, jakiej wymaga spójność społeczna” – wskazują biskupi.

Rada Stała wyraża też swoją jedność i solidarność z biskupami Nikaragui, którzy walczą o prawa obywateli.