Był ekspertem w tym, co dzisiaj nazywane jest teologią pastoralną

KAI |

publikacja 01.08.2018 08:31

Jako biskup nie tylko nie zmienił surowego trybu życia, ale go nawet obostrzył, twierdząc, że teraz musi pokutować za swoich wiernych.

Był ekspertem w tym, co dzisiaj nazywane jest teologią pastoralną Wikipedia Relikwie św. Alfonsa Liguori w Pagani

Św. Alfons urodził się na początku XVIII wieku w Marinelli pod Neapolem w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Był wszechstronnie uzdolniony i doceniany jako malarz, poeta i muzyk. Mając 17 lat ukończył studia prawnicze. Jednak pewne niepowodzenie w trakcie wykonywania zawodu adwokata spowodowało zmianę zainteresowań. Rozpoczął studia teologiczne, a po ich zakończeniu w 1726 roku, został księdzem i podjął pracę duszpasterską. 

Głosił misje wśród najbardziej zaniedbanych religijnie ludzi i pełnił bezustanną posługę w konfesjonale. Z myślą o tego rodzaju stałej pracy w 1732 roku założył zgromadzenie zakonne Najświętszego Zbawiciela - redemptorystów. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Alfons Maria Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 r. Beatyfikowany został w 1816 r. przez Piusa VII, a kanonizowany - 23 lata później przez Grzegorza XVI. Jego relikwie spoczywają w kościele w Pagani niedaleko Salerno. 

Jest patronem zakonu redemptorystów, adwokatów, spowiedników i teologów, zwłaszcza moralistów. 

W ikonografii św. Alfons przedstawiany jest w czarnej, zakonnej sutannie lub w szatach biskupich. Czasami trzyma krzyż lub ma różaniec na szyi. Bywa, że stoi przy nim anioł z pastorałem i mitrą.