Bez jednego wystrzału

gk

publikacja 18.08.2018 22:46

Akcja odbicia przetrzymywanych w więzieniu św. Michała 18 sierpnia 1946 roku to mistrzostwo świata! Przypomniano o tym na jego dawnym terenie, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczne.

Bez jednego wystrzału Grzegorz Kozakiewicz Podczas pikniku można było zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej

6. Kompania Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" pod dowództwem Jana Janusza ps. Siekiera odbiła 64 więźniów, podczas ataku na więzienie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie. Pod nosem KBW, UB i MO, w środku dnia i bez jednego wystrzału. Było to możliwe dzięki współpracy funkcjonariuszy służby więziennej Ireny Odrzywołek i Stanisława Krejczy. Wśród odbitych byli żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji niepodległościowych.

Więzienie św. Michała znajdowało się w budynku dawnego klasztoru, który teraz zajmuje Muzeum Archeologiczne. Co roku w rocznicę wydarzenia odbywają się tu uroczystości. W tym roku zorganizowany został piknik partyzancki. Swoje stoiska mieli organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Odra - Niemen, Muzeum Archeologiczne, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Można było obejrzeć broń, zagrać w gry edukacyjne, zrobić sobie zdjęcie z karabinem lub żołnierzem oraz zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej z bronią, mundurami i milicyjnym samochodem z epoki.

Pod pamiątkową tablicą złożono też wieńce i wiązanki kwiatów.