Pamiętamy o ks. Romanie Kotlarzu

Krystyna Piotrowska

publikacja 19.08.2018 10:25

W 1976 r. pobłogosławił idących w robotniczym proteście.

Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze Krystyna Piotrowska /Foto Gość Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze

Obchody 42. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza rozpoczęły się w Radomiu przy pomniku poświęconym temu kapłanowi. Zgromadziły się tu m.in. delegacje z pocztami sztandarowymi. Modlitwę poprowadził Jan Rejczak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. Modlono się w intencji ofiar systemu komunistycznego, których uosabia postać ks. Romana Kotlarza, również ofiary systemu totalitarnego. Później złożono wiązanki kwiatów. Pomnik stoi przy rondzie noszącym imię tego bohatera Czerwca 1976 r. na skraju parku Stary Ogród. Kolejnym punktem rocznicowych obchodów była Msza św. w kościele pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach. Tu Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Turzyński.

W latach 1961-1976 proboszczem tej parafii był ks. Roman Kotlarz. Ksiądz w swoim kościele wygłaszał kazania patriotyczne, które były nagrywane i analizowane przez bezpiekę. Znajdował się pod stałą obserwacją i inwigilacją funkcjonariuszy i tajnych współpracowników SB. W 1976 r. pobłogosławił idących w robotniczym proteście. Władze komunistyczne włączyły go w poczet „radomskich bandytów” i poddawały represjom. Wielokrotnie nachodzony był na plebanii i brutalnie bity przez tzw. „nieznanych sprawców”. 15 sierpnia 1976 r. zasłabł podczas odprawianego nabożeństwa. Następnego dnia przyjęto go do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Krychnowicach. Dwa dni później zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Miał 47 lat. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny tego kapłana-męczennika.

Organizatorem rocznicowych obchodów jest Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.