LOT: Żadnych rejsów do poniedziałku

PAP |

dodane 17.04.2010 19:24

Do godz. 14 w poniedziałek Polskie Linie Lotnicze LOT nie będą wykonywać żadnych rejsów - poinformował w sobotę PAP rzecznik przewoźnika Jacek Balcer. Sprecyzował, że do tego czasu żaden samolot LOT-u nie wystartuje z lotnisk krajowych i zagranicznych.

LOT: Żadnych rejsów do poniedziałku Marek Piekara/Agencja GN

Wcześniej w sobotę przewoźnik poinformował, że odwołuje wszystkie rejsy tego dnia - z możliwością niewykonywania ich również w niedzielę. W piątek przewoźnik informował, że nie będzie wykonywał żadnych rejsów do godz. 14. w sobotę.

"Z prognoz pogody wynika, że szanse na szybką poprawę sytuacji w przestrzeni powietrznej, związanej z obecnością chmury pyłu wulkanicznego w atmosferze, są bardzo mało prawdopodobne. Dlatego podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich lotów zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek do godziny 14" - przekazał Balcer.

LOT podjął decyzję o odwołaniu wszystkich swoich rejsów po tym, jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zdecydowała w sobotę o dalszym przedłużeniu zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rejsowych, aż do odwołania. Ma to związek z wybuchem wulkanu na Islandii i unoszącą się w powietrzu chmurą pyłu, który może zagrażać bezpieczeństwu ruchu lotniczego.

Rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz powiedział w sobotę PAP, że tego dnia nie nastąpi otwarcie naszej przestrzeni powietrznej dla samolotów rejsowych, aż do odwołania.

LOT apeluje do pasażerów, by w związku z odwołaniem wszystkich rejsów nie udawali się na lotniska. Ponieważ przeciążone są linie telefoniczne LOT-u, spółka radzi korzystać z aktualizowanej na bieżąco strony internetowej.

Pasażerowie mogą bezpłatnie dokonywać zmian daty wylotu. Jednak - jak zastrzega przewoźnik - trudno stwierdzić, kiedy ruch lotniczy zostanie wznowiony. Zależy to od zmieniającej się sytuacji pogodowej.

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz poinformował w piątek, że przewoźnik powołał sztab kryzysowy, który monitoruje sytuację. Dodał, że w piątek firma odwołała ponad 200 rejsów. Spółka ma 9 samolotów - wraz z załogami - za granicą, które nie powróciły jeszcze do kraju.

Więcej informacji podróżni mogą uzyskać pod nr telefonów:0 801 703 703 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 1 9572 (dla telefonów komórkowych).

PAŻP zdecydowała w czwartek i piątek najpierw o częściowym, a następnie o całkowitym zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rejsowych, aż do odwołania. Zamknięte są lotniska w wielu krajach Europy.