Biskupi w Płocku

ks. Włodzimierz Piętka

publikacja 25.09.2018 01:56

Po raz pierwszy zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywa się w diecezji płockiej.

Biskupi w Płocku ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość Płock, 25.09.2018. Rozpoczęcie obrad Konferencji Episkopatu Polski. Wyższe Seminarium Duchowne

Głównymi tematami spotkania będą: duszpasterstwo młodzieży, duszpasterstwo rodzin oraz prewencja nadużyć wobec małoletnich. Jak poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zarówno miejsce, jak i tematyka obrad polskich biskupów związane są z postacią św. Stanisława Kostki. O młodzieży podczas obrad będzie mówił m.in. bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Wykład wprowadzający biskupów w tematykę św. Stanisława Kostki jako człowieka rozeznającego swoje powołanie wygłosi ks. dr Jarosław Kwiatkowski, wykładowca Pisma Świętego w naszym WSD.

Spotkaniu będzie więc patronował św. Stanisław z Rostkowa. To dla uczczenia 450. rocznicy jego śmierci polscy biskupi przyjadą do Płocka. Będzie to jedno z głównych wydarzeń trwającego stanisławowego roku jubileuszowego. Biskupi odwiedzając naszą diecezję, odpowiadają na zaproszenie bp. Piotra Libery. Takie plenarne spotkania odbywają się trzy razy do roku i zazwyczaj mają miejsce w Warszawie, w szczególnych okolicznościach - poza stolicą. Tym razem więc Płock i diecezja zostały wyróżnione, dodajmy, po raz pierwszy w historii.

25 września do Płocka przyjedzie ok. 90 biskupów z całej Polski i ze wszystkich diecezji. Towarzyszyć im będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Hierarchów zobaczymy na Mszy św. w katedrze i w kolegiacie św. Bartłomieja, ich obrady będą miały miejsce w Sali Biskupów w Wyższym Seminarium Duchownym. Biskupi odwiedzą również Opactwo Pobenedyktyńskie, gdzie zwiedzą skarbiec katedralny i wystawę poświęconą św. Stanisławowi z Rostkowa. To właśnie w katedrze, we wtorek o 18.00, Mszy św. będzie przewodniczył nuncjusz apostolski, abp Salvatore Pennacchio, zaś homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Nazajutrz, o 7.30, Mszy św. w kolegiacie św. Bartłomieja będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaś homilię wygłosi bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy warszawsko-praski i przewodniczący Rady KEP do spraw duszpasterstwa młodzieży. Udział w liturgii w katedrze i kolegiacie, do którego zachęca wiernych bp Piotr Libera, będzie praktycznie jedynym publicznym i dostępnym dla wiernych wydarzeniem z dwudniowego spotkania Konferencji Episkopatu Polski.

Takiej liczby biskupów Płock chyba jeszcze nie oglądał, jeśli nie liczyć papieskiej wizyty w czerwcu 1991 roku. Tym razem jednak chodzi o plenarne i dwudniowe spotkanie, w którym uczestniczą wszyscy biskupi diecezjalni, pomocniczy i biskupi seniorzy. Wśród nich są również kardynałowie i arcybiskupi.

Czytaj więcej TUTAJ