Organizatorzy "Różańca do Granic" promują nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca

PAP |

publikacja 03.10.2018 15:23

Pod hasłem "Wynagradzaj za grzechy i ratuj swoją duszę" rusza nowy projekt organizatorów "Wielkiej Pokuty" i "Różańca do Granic", który ma promować nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca - poinformowała w komunikacie przesłanym w środę PAP Fundacja Solo Dios Basta.

Organizatorzy "Różańca do Granic" promują nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca Jess Pac / CC 2.0

Jak przypomnieli organizatorzy, inicjatywa "Różaniec do Granic" zgromadziła ponad milion ludzi na modlitwie wzdłuż granic Polski.

"Od tego czasu mija rok i nadal wspomnienie tamtego wydarzenia porusza każdego, kto brał w nim udział. Mamy świadomość, że stało się coś ważnego, potwierdza to fakt, że kolejne kraje na całym świecie organizują podobne wydarzenia. Między 7 października 2018, a 7 października 2019 - 30 państw na wszystkich kontynentach" - napisali.

Teraz - jak czytamy w komunikacie - organizatorzy "Różańca do Granic" robią "kolejny duchowy krok". "Rozpoczynamy kampanię promującą nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Jest to centralna część objawień Fatimskich, szalenie ważna dla współczesnego, pogubionego, tracącego wiarę świata (...) Jeśli zaczniemy o tym głośno mówić, jeśli kolejne parafie zaczną organizować to nabożeństwo, jeśli pierwsze soboty staną się powszechnie praktykowane, to będzie to początek odnowy Kościoła" - ocenili. Wyjaśnili, że celem akcji jest rozpowszechnienie nabożeństwa w polskich parafiach i zorganizowanie "apostolatu na rzecz wynagradzania Sercu Najświętszej Maryi Panny".

Projekt o nazwie "Soboty" wystartuje 6 października, w wigilię święta Matki Bożej Różańcowej, w przeddzień rocznicy "Różańca do Granic". Ruszyła już strona internetową projektu: www.soboty.pl, która ma zachęcić Polaków do odprawienia nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

"Sama Matka Boża prosiła o wynagradzanie jej Niepokalanemu Sercu, kiedy 10 grudnia 1925 r. ukazała się z Dzieciątkiem Siostrze Łucji - jednej z fatimskich wizjonerek" - napisali autorzy. Wyjaśnili, że aby odprawiać nabożeństwo wynagradzające przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca należy przystąpić do spowiedzi, przyjąć Komunię Świętą, odmówić jedną część różańca oraz przez 15 minut rozważać jedną z tajemnic różańcowych. "Wszystko to ma być uczynione w intencji wynagradzającej Najświętszej Maryi Pannie za bluźnierstwa, zniewagi i inne grzechy raniące Jej Niepokalane Serce" - czytamy w komunikacie.

Organizatorzy akcji przyznali, że ich działania, poczynając od Wielkiej Pokuty, są realizacją orędzia fatimskiego, w którym Maryja skierowała do świata prośbę o pokutę, odmawianie różańca i odprawianie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

Dodali, że będzie on rozłożony w czasie na kilka etapów. "Pierwszy etap projektu +Soboty+ ma uświadomić wiernym rangę tego nabożeństwa oraz w prosty sposób wyjaśnić, w jakim celu i w jaki sposób powinno być odprawione" - wyjaśnili. W dalszych etapach przewidziane jest tworzenie apostolatu maryjnego na rzecz wynagradzania Niepokalanemu Sercu. W projekt mają być zaangażowani znani rekolekcjoniści i kaznodzieje, a co tydzień będą publikowane rozważania różańcowe różnych ciekawych osób.

Zdaniem organizatorów, celebrowanie nabożeństwa pierwszosobotniego napotyka wiele problemów - w wielu parafiach nie odprawia się go w ogóle, a w innych niewłaściwie. Dlatego - zaznaczyli - propagowaniu nabożeństwa liczą na księży proboszczów i chcą zainteresować swoim projektem świeckich.

Akcja "Różaniec do granic" po raz pierwszy odbyła się w Polsce 7 października, w uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Tego dnia w 350 kościołach stacyjnych w 22 diecezjach na obrzeżach Polski ponad milion osób wzięło udział w mszy św., po czym poszło na granice kraju, gdzie odmówiło różaniec. Punkty modlitewne zostały także wyznaczone w 70 miejscach na całym świecie, m.in. w norweskim archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym, w Auckland w Nowej Zelandii oraz w sanktuarium maryjnym w Akicie na wyspie Honsiu w Japonii. Organizatorami wydarzenia była grupa świeckich filmowców z Fundacji Solo Dios Basta (Bóg sam wystarczy). Podobne akcje odbyły się już w kilku krajach, m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Irlandii, Australii i państwach obu Ameryk.

13 maja 1917 r. w Fatimie w Portugalii trojgu małych pasterzy - Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos - objawiła się Matka Boża. Widzenia powtarzały się przez kolejnych pięć miesięcy. Maryja poprosiła dzieci o wezwanie ludzkości do nawrócenia i pokuty oraz przekazała im trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź - w razie nienawrócenia ludzkości - wojny światowej i zapowiedź, że "biały biskup" zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej.