Specjalny TOTUS dla Hanny Suchockiej

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 13.10.2018 17:12

Nagrody, zwane katolickim Noblami, odebrało też czterech innych laureatów.

Odbierając nagrodę Hanna Suchocka podkreśliła, że zawsze starała się wsłuchiwać w nauczanie Papieża Polaka Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Odbierając nagrodę Hanna Suchocka podkreśliła, że zawsze starała się wsłuchiwać w nauczanie Papieża Polaka

W ramach centralnych obchodów XVIII Dnia Papieskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono laureatów nagrody TOTUS TUUS 2018, przyznawanej w pięciu kategoriach.

GALERIA Z GALI - TUTAJ

W pierwszej z nich – „Promocja godności człowieka” nagrodzono Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, które w ciągu 25 lat działalności otoczyło opieką ponad 4200 chorych. Zapewnia swoim pacjentom nie tylko opiekę medyczną i psychologiczną, ale także duchową. Blisko 70 pracowników i wolontariuszy hospicjum pomaga również rodzinom chorych. 

Nominowanymi do tej kategorii byli również: dr. Kazimierz Szałata, filozof i etyk oraz Stowarzyszenie Promocji Kultury i Nauki – stowarzyszenie świeckich, zajmujące się formacją świeckich do apostolstwa świeckich.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominowanymi byli" Grzegorz Górny, dziennikarz, publicysta, autor książek, prof. Ryszard Peryt, reżyser, twórca inscenizacji teatralnych oraz twórcy Biblii Audio Superprodukcja pod kierunkiem Krzysztofa Czeczota.

Statuetka powędrowała do prof. Ryszarda Peryta - reżysera, twórcy inscenizacji oper barokowych, wykładowcy akademickiego, dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, oblata Zgromadzenia Redemptorystów. Jako dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, do repertuaru operowego wprowadza utwory inspirowane wiarą. Wielka wiara profesora Ryszarda Peryta widoczna jest także w jego twórczości. "Jest to sztuka mistyczna, pełna symboli i znaków, odniesień do metafizyki, teologii i sztuki -" napisało w uzasadnienie jury. 

Tegoroczni nominowani do nagrody TOTUS oraz jej laureaci   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Tegoroczni nominowani do nagrody TOTUS oraz jej laureaci
Za „propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” nagrodzono o. prof. Jarosława Kupczaka OP, teologa, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykładowcę wielu zagranicznych uczelni, dyrektora krakowskiego Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II, naczelnego redaktora serii „Studia nad myślą Jana Pawła II”. Jest popularyzatorem idei papieża Polaka, autorem wykładów, artykułów, recenzji i książek dotyczących intelektualnego dziedzictwa św. Jana Pawła II.

- Z wdzięcznością myślę teraz o wszystkich tych ludziach, którzy "utkali" moje życie i sprawili, że tutaj dzisiaj się znalazłem. Myślę o założycielu i obecnych władzach mojej katedry, o śp. kard.  Franciszku Macharskim, który poparł inicjatywę jej powstania. Dziękuję wspólnocie dominikańskiej i mojej mamie - mówił wzruszony o. Jarosław Kupczak, odbierając statuetkę z rąk bp Marka Mendyka.

Pozostali nominowani w tej kategorii to: ks. Paweł Gałuszka, duszpasterz małżeństw oraz o. prof. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv, nestor teologii w Polsce.

Wręczono również „TOTUS TUUS medialny im. bp Jana Chrapka”. Otrzymała go Katolicka Agencja Informacyjna, która od 25 lat przekazuje informacje z życia Kościoła, jego stanowiska w ważnych w kwestiach społecznych, promuje jego działalność poprzez konferencje i różne spotkania dziennikarskie. Z serwisu agencji korzysta 150 różnych mediów. Jednym z inicjatorów powstania KAI był patron nagrody bp Jan Chrapek.

- Agencja stara się być pomostem między Kościołem i światem mediów oraz ośrodkiem budującym koalicję mediów wokół triady: dobro, prawda i piękno - podkreślił prezes KAI Marcin Przeciszewski, dziękując również dziennikarzom współpracującym na co dzień z agencją, za to że chcą być "świadkami podstawowych wartości" we współczesności.

O TOTUS-a medialnego starały się również redakcje: portalu Aleteia.pl oraz programu „Angelus” w Polsat News.

Jury przyznało także „Nagrodę Specjalną TOTUS TUUS”. Otrzymała go Hanna Suchocka, polityk, prawnik, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu i Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2001-2013 była ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej. Jak podkreślił wręczający statuetkę abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, zasługą Hanny Suchockiej jest również "szczególna praca nad konkordatem" Polski ze Stolicą Apostolską.

- Otrzymanie tej nagrody jest dla mnie dużym zaskoczeniem i wzruszeniem. Myślę, że to wszystko dzieje się tylko dzięki św. Janowie Pawłowi II. Od początku jego pontyfikatu starałam się wsłuchiwać w jego słowa i śledzić społeczną naukę Kościoła. W każdej sytuacji, kiedy pełniłam publiczne funkcje, to nauczanie papieża dawało mi siłę, pozwalało otwierać się na innych - mówiła laureatka. I dodała: - On jak nikt inny czuł człowieka, dawał nam wszystkim siłę.

W gali wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Józef Kowalczyk, były nuncjusz apostolski w Polsce i Prymas Polski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk z diecezji legnickiej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ludzie kultury oraz obecni i dawni stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Na zakończenie kard. Kazimierz Nycz, gratulując laureatom podkreślił, że nagroda TOTUS świadczy o tym, "jak wielkie dzieła się kryją i dzieją w Polsce przez cały rok".

- Przychodzi taki moment w naszym życiu, że zaczynamy inspirować się w swoich decyzjach i działaniu tym, co czynił i mówił św. Jan Paweł II. A okazuje się, że ma ogromnie dużo do powiedzenia także naszym współczesnym czasom - dodał metropolita warszawski.

Tegoroczny XVIII Dzień Papieski obchodzonym jest 14 października pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa” (to tytuł dramatu napisanego przez Karola Wojtyłę w 1964 r.). Organizuje go powołana w 2000 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która upamiętnia i propaguje dziedzictwo św. Jana Pawła II. Każdego dnia buduje też „żywy pomnik” wdzięczności, w postaci programu stypendialnego dla młodzieży z małych miejscowości. Obecnie korzysta z niego 2700 stypendystów.

 - Mam wrażenie, że nauczanie św Jana Pawła II o ojcostwie jest dzisiaj szczególnie ważne i potrzebne - zaznaczył podczas gali na Zamku Królewskim ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji.

Jak zwykle centralne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Warszawie. Zainauguruje je Msza św. (radiowa) o godz. 9 w bazylice Świętego Krzyża, która odprawi kard. Kazimierz Nycz. W samo południe w świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie będzie sprawowana Eucharystia w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15, zostanie odprawiona Msza św. w dolnym kościele. O godz. 17 w świątyni rozpocznie się koncert galowy. Wystąpią m.in. Marek Piekarczyk, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Natalia Sikora, Damian Ukeje, Darek Malejonek.

Wydarzeniem towarzyszącym centralnym obchodom Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa „Wspólnota – rodzina – ojcostwo. Współczesne wyzwania”, która odbędzie się 17 października na Zamku Królewskim. Zainauguruje ją Msza św. w kościele seminaryjnym o godz. 9.

Corocznym obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy zbiórka na stypendia, służące wyrównywaniu szans edukacyjnych młodzieży z małych miasteczek i wsi. Może ją wesprzeć wysyłając SMS z hasłem POMOC pod numer: 74 265 (koszt: 4,92 zł z VAT), dzwoniąc pod numer: 704 407 401 (koszt: 4,99 zł z VAT) lub wpłacając pieniądze na konto: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.