Hans Küng przestrzega przed potępianiem Kościoła

KAI |

publikacja 27.04.2010 16:43

Wobec fali krytyki związanej ze skandalami molestowania seksualnego nieletnich szwajcarski teolog Hans Küng przestrzega przed całkowitym potępianiem Kościoła i księży.

Hans Küng przestrzega przed potępianiem Kościoła AUTOR / CC-SA 3.0 Hans Küng

„Byłoby złą generalizacją ogólne podejrzewanie wszystkich duchownych i Kościoła katolickiego” – powiedział Küng w opublikowanym 27 kwietnia wywiadzie dla berlińskiego magazynu internetowego "The European".

„Niezliczeni duszpasterze są nienaganni i całkowicie angażują się na rzecz swoich wspólnot” – podkreślił Küng. Równocześnie powtórzył swoją krytykę "papieskiego absolutyzmu“ i poparł ideę święceń kapłańskich dla kobiet. Jego zdaniem „dzięki temu Kościół uzyskałby nową siłę”.

Küng przypomniał także swój list otwarty do biskupów, opublikowany 15 kwietnia na łamach włoskiego dziennika “La Repubblica”, w którym zaapelował, aby byli oni lojalni wobec papieża i równocześnie prowadzili otwartą krytykę. „Biskupi musieliby przeprowadzić reformy“ – podkreślił 82-letni teolog i dodał: "Należy bardziej słuchać Boga niż ludzi, i Boga i Ewangelii więcej niż papieża”.

Jego zdaniem Benedykt XVI w ciągu pięciu lat pontyfikatu spowodował „wiele wypadków“ i „zaprzepaścił wiele szans“. Do nich zaliczył brak zbliżenia z Kościołami ewangelickimi i dialog z judaizmem.

Küng uważa, że papiestwo jest w krytycznym stanie lecz nie upadnie tak jak, jego zdaniem, stanie się to z „papieskim absolutyzmem i celibatem”. "Nadal potrzebujemy urzędu Piotrowego, który służy jedności chrześcijan. Lecz nie potrzebujemy rzymskiego papiestwa, które uformowało się od XI w.” – powiedział szwajcarski teolog.

Liczący niemal 82 lata szwajcarski teolog, ks. Hans Küng był ekspertem II Soboru Watykańskiego. Od 1963 r. wykładał teologię dogmatyczną i ekumeniczną w Tybindze. Na tamtejszym uniwersytecie pracował w tym czasie (lata 1966-69) jako profesor także ks. Joseph Ratzinger. W 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że Hans Küng odszedł w swoich pismach od integralnej wiary katolickiej i dlatego nie może być uważany za teologa katolickiego ani - jako taki - nie może pełnić misji nauczania. Jan Paweł II deklarację zatwierdził. Od 1980 do przejścia na emeryturę w 1996 r. Küng pracował poza wydziałem teologicznym uniwersytetu w Tybindze.

TAGI: