Modlitwy za Ojczyznę

PAP |

publikacja 03.05.2010 13:55

W świątyniach różnych wyznań w woj. podlaskim odbywają są okolicznościowe modlitwy związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W intencji Ojczyzny modlą się katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.

Modlitwy za Ojczyznę Józef Wolny/Agencja GN

Włączenie tych religijnych uroczystości do programu oficjalnych obchodów święta ma m.in. podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa. Podlaskie to bowiem region, gdzie są np. największe w kraju skupiska prawosławnych oraz wyznawców islamu i liczne mniejszości narodowe.

W poniedziałek przed południem w Białymstoku odprawiona została liturgia w prawosławnej katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja. Przewodniczyli jej wojskowi kapelani. Podobne cerkiewne uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się także w innych miastach województwa podlaskiego, m.in. w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Sokółce.

Tradycja takich uroczystości w intencji Ojczyzny, z czasem włączonych do oficjalnego programu obchodów w Białymstoku, rozpoczęła się ok. 20 laty temu, gdy zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego został ówczesny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Sawa - obecny metropolita Warszawy i całej Polski.

Obecnie takie nabożeństwa odprawiane są z okazji ważnych świąt państwowych, m.in. Święta Niepodległości i Dnia Wojska Polskiego.

Uroczysta msza św. katolicka w bazylice archikatedralnej, bezpośrednio poprzedza główne białostockie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rokrocznie odbywające się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

W miniony piątek w Białymstoku za Ojczyznę modlili się także polscy wyznawcy islamu, w niedzielę - wierni kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Piątkowe modlitwy są dla muzułmanów najważniejsze w całym tygodniu. Uroczystość zorganizował Muzułmański Związek Religijny w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.

To nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku. Muzułmański Związek Religijny przypomina na swojej stronie internetowej, że Konstytucja 3 Maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania bez praw politycznych (pełnię tych praw nabyli na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r.).